Wykonywanie badań DNA na ojcostwo

Badania DNA na ojcostwo są bardzo popularne – umożliwiają wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa, przy czym wynik osiąga wiarygodność sięgającą 99%. Badania genetyczne są łatwo dostępne, można je wykonywać nawet bez konieczności wychodzenia z domu. Analiza daje pewny wynik, dlatego też może być wykorzystana jako dowód w sprawach o alimenty czy spadki.

Czyj materiał jest niezbędny do badania DNA na ojcostwo, Jak należy pobrać materiał do badań DNA na ojcostwo, W jaki sposób wysyłany jest zestaw do pobrania materiału do badania DNA na ojcostwo, Które badanie DNA na ojcostwo najlepiej wybrać

Czyj materiał jest niezbędny do badania DNA na ojcostwo?
Jak należy pobrać materiał do badań DNA na ojcostwo?
W jaki sposób wysyłany jest zestaw do pobrania materiału do badania DNA na ojcostwo?
Które badanie DNA na ojcostwo najlepiej wybrać?

Czyj materiał jest niezbędny do badania DNA na ojcostwo?

Badania genetyczne na ojcostwo wykonuje się zazwyczaj na podstawie próbki pochodzącej od dziecka i domniemanego ojca. Jeśli wynik nie jest jednoznaczny, może zaistnieć konieczność dodania do analizy również materiału genetycznego matki. Jeśli badanie wykonuje się jeszcze w czasie ciąży, badanie DNA wykorzystuje próbkę płynu owodniowego oraz krew pochodzące od ciężarnej oraz domniemanego ojca.

Jak należy pobrać materiał do badań DNA na ojcostwo?

Materiał genetyczny można pobrać w domu przy wykorzystaniu tzw. zestawu pobraniowego do testu na ojcostwo dostępnego w aptece lub doręczonego przez kuriera. Dzięki temu procedura wykonania badania na ojcostwo jest maksymalnie uproszczona. Istnieje również możliwość pobrania materiału w laboratorium – wówczas pobiera się wymaz lub próbkę krwi żylnej. Taką metodę stosuje się w przypadku badań wykonywanych na zlecenie sądu.

W jaki sposób wysyłany jest zestaw do pobrania materiału do badania DNA na ojcostwo?

Zestawy do pobrania próbek DNA do testów na ojcostwo wysyłane są do pacjenta przy pomocy kuriera pod wskazany adres. Wcześniej należy zamówić wybrany pakiet badań i opłacić go, podając adres. Kurier dostarcza próbki prosto z laboratorium – następnie należy je dostarczyć do analizy. Można zanieść je do oddziału laboratorium lub odesłać kurierem.

Które badanie DNA na ojcostwo najlepiej wybrać?

Pakiet testów DNA na ojcostwo jest bardzo szeroki. Obejmuje badania wykonywane z krwi lub wymazu z policzka, badania przeprowadzone u kobiet w ciąży lub analizę tzw. mikrośladów. Najpopularniejszą opcją jest podstawowy test na ojcostwo wykonywany z wymazu. Przy wyborze badania warto wybierać pakiet, który nie ma tzw. ukrytych kosztów i obejmuje analizę 24 markerów genetycznych, dając wysoce wiarygodny wynik.