Wszystko, co warto wiedzieć o testach DNA na ojcostwo

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo, Czy testy DNA na ojcostwo są pewne, Kiedy można zrobić testy DNA na ojcostwo, Ile kosztują testy DNA na ojcostwo przez sąd

Testy DNA na ojcostwo mające na celu ustalenie ojcostwa to badania, na które decyduje się wiele osób. Pozwalają one upewnić się co do ojcostwa dziecka i uspokoić rodziców. Wykonanie badań okazuje się znacznie bardziej korzystne finansowo, niż płacenie alimentów na cudze dziecko – nie ma co ukrywać, że takie przypadki również się zdarzają.

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo?
Czy testy DNA na ojcostwo są pewne?
Kiedy można zrobić testy DNA na ojcostwo?
Ile kosztują testy DNA na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo oferowane są w różnorodnych wariantach cenowych, zależnych od sposobu pobrania materiału. Ile więc kosztują testy na ojcostwo? Najtańsze są testy wykonywane już po narodzinach dziecka – kosztują od 500 do 1300 złotych. Najbardziej kosztowne okazują się testy DNA wykonywane jeszcze w czasie ciąży – możliwe jest wykonanie testu na ojcostwo już od 8 tygodnia ciąży i koszt testu na ojcostwo w ciąży to od 2000 do nawet 6000 tysięcy złotych. Jeśli badania na ojcostwo nakaże sąd, będą one kosztowały średnio od 1500 do 1700 złotych.

Czy testy DNA na ojcostwo są pewne?

Testy na ojcostwo są wiarygodne, o ile w analizie zostaną uwzględnione 24 markery genetyczne. W takim przypadku wiarygodność testu wynosi nawet 99,9999%, jeśli chodzi o potwierdzenie ojcostwa, natomiast jego wykluczenie odbywa się z wiarygodnością 100%. Na wyniki testu na ojcostwo może mieć również wpływ sposób pobrania materiału – jeśli decydujemy się na badania prywatne to musimy zwrócić uwagę na to, by próbka pochodziła z całą pewnością od dziecka i domniemanego ojca. Również badania wykonywane jeszcze w trakcie trwania ciąży charakteryzują się identycznym poziomem wiarygodności.

Kiedy można zrobić testy DNA na ojcostwo?

Testy DNA na ustalenie ojcostwa można wykonać praktycznie w dowolnej chwili, kiedy tylko istnieją ku temu przesłanki. Najwcześniej można natomiast zlecić badanie na  ojcostwo od 8 tygodnia ciąży. Jest to bezpieczne dla matki i dziecka, a dodatkowo pozwala na szybkie uzyskanie wyników. W ten sposób można potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo jeszcze przed narodzinami malucha.

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo przez sąd?

Jeśli testy na ojcostwo zleci sąd, zwykle wiąże się to z kosztem wynoszącym od 1500 do 1700 złotych. Mają na to wpływa dodatkowe obostrzenia czy większa ilość formalności niż przy zlecaniu badań na własną rękę. Zazwyczaj koszt badania na ojcostwo ponosi strona przegrana, chociaż o tym ostatecznie decyduje sędzia. Może się również zdarzyć, że koszty zostaną równo rozdzielone między strony.