Wiarygodny test na ojcostwo

Test na ojcostwo można wykonać w specjalnym laboratorium, które ma w swojej ofercie takie badania, jak również można wykonać je w zaciszu własnego domu. Co jeszcze powinno się wiedzieć o badaniu, które ma dać pewność odnośnie pochodzenia ojca dziecka?

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo, Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo, Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo, Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo?
Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?
Jak długo trwa wykonanie testu na ojcostwo?
Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Jaki materiał jest pobierany od dziecka do testu na ojcostwo?

Do wykonania takiego testu DNA na ojcostwo pobierany jest wymaz z wewnętrznej części policzka. Taką próbkę można pobrać z powodzeniem już w drugiej dobie życia dziecka, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?

Podobnie, jak w przypadku dziecka, próbką do badania na ojcostwo jest wymaz pochodzący z części policzkowej najczęściej. Taki wymaz można pobrać samodzielnie, kupując specjalny zestaw, który dostępny jest online. Badanie także może być wykonane na podstawie mikrośladów, czyli np. poprzez włoski z cebulkami. Mikroślady mogą zostać również wykorzystane w przypadku pobierania próbek od dziecka.

Jaki materiał jest pobierany od ojca do testu na ojcostwo?

Przyjmuje się, że najczęściej analiza i pozyskanie wyniku badań  na ojcostwo z próbek dostarczonych do laboratorium trwa około siedmiu dni roboczych. Przy czym wszystko zależy najczęściej od samej placówki laboratoryjnej. Czasem otrzymanie wyników trwa dłużej. Wszystko zależne jest też od tego z ilu markerów DNA będzie wykonywany test na ojcostwo.

Jaka jest wiarygodność testu na ojcostwo?

Przyjmuje się, że badania DNA na ojcostwo mają pewność, która sięga 99,9999%. Nie ma mowy o żadnej pomyłce, jeżeli próbki zostały pobrane we właściwy sposób, co też nie jest trudne. Obserwując rynek można zauważyć, że na ogół rozróżnia się trzy rodzaje takich badań: z 16 markerów, 24 markerów i 34 markerów. Najbardziej wiarygodny jest ten, który wykonywany jest z 34 markerów, ponieważ jest najciężej do podważenia. Cena testu na ojcostwo jest wyższa, ale istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że wynik zostanie zafałszowany. Warto więc zdecydować się na ego wykonanie, jeżeli istnieje taka potrzeba i wątpliwości odnośnie pochodzenia ojca.