Test na ojcostwo – to co musisz o nim wiedzieć

Test na ojcostwo to badanie genetyczne, które umożliwia sprawdzenie pokrewieństwa pomiędzy ojcem, a dzieckiem. Zazwyczaj wykonywane jest przez mężczyzn, którzy nie są pewni, czy są biologicznymi ojcami dzieci.

Jak przebiegają testy na ojcostwo, Gdzie wykonać testy na ojcostwo, Jak odczytać test na ojcostwo, Kiedy będzie dostępny wynik testu na ojcostwo

Jak przebiegają testy na ojcostwo?
Jak odczytać test na ojcostwo?
Gdzie wykonać testy na ojcostwo?
Kiedy będzie dostępny wynik testu na ojcostwo?

Jak przebiegają testy na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo są bardzo proste i co najważniejsze – bezbolesne. W dzisiejszych czasach można je wykonać na dwa sposoby – korespondencyjnie lub na miejscu w laboratorium. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta, który chce wykonać takie badanie na ojcostwo. Jeśli test chcemy wykonać korespondencyjnie to możemy internetowo zamówić zestaw do badania DNA na ojcostwo. W zestawie znajdują się próbki, które należy pobrać w domu. Do tego celu wystarczy wymaz z policzka.

W placówkach medycznych pobraniem materiału do testu ojcostwa zajmują się fachowcy, dzięki czemu wynik może zostać wykorzystany w postępowaniu sądowym.

Jak odczytać test na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo stwierdza, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Takie potwierdzenie jest pewne i zarazem jednoznaczne. Wynik testu na ojcostwo zawiera informację w ilu procentach ojcostwo mężczyzny jest prawdopodobne względem danego dziecka. Taki wynik uzyskuje się poprzez profile genetyczne. Każdy wynik wydawany jest w języku polskim, można odebrać go osobiście lub e-mailem. Ponadto każdy wynik testu na ojcostwo opatrzony jest w słowną interpretację wyniku oraz podpisy i pieczątki osób, które ten test wykonywały.

Gdzie wykonać testy na ojcostwo?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej badania ojcostwa możemy wykonać w laboratorium lub też prywatnie, kupując test za pośrednictwem strony internetowej. Oba te sposoby są zgodne z prawem i legalne. Koszt takich badań na ojcostwo jest zbliżony do siebie – bez względu na wybór gdzie go wykonamy.

Kiedy będzie dostępny wynik testu na ojcostwo?

Wynik testu na ojcostwo jest dostępny bardzo szybko, zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych. Jednak wszystko uzależnione jest od rodzaju próbek, a rezultat jest zawsze gwarantowany dzięki analizie 24 markerów DNA.

Jeśli test wykonywaliśmy na podstawie wymazu z policzka to wynik otrzymamy w ciągu 3-5 dni roboczych. Jeśli zaś materiałem do badań genetycznych na ojcostwo będzie np., szczoteczka do zębów wówczas na wynik będzie trzeba czekać do 10 dni roboczych.