Rodzaje testów na ojcostwo i koszty z nimi związane

Ceny testów na ojcostwo potrafią być bardzo zróżnicowane nawet w obrębie jednego laboratorium badawczego. Dlatego też szukając odpowiedniej oferty dobrze jest zapoznać się z portfolio rekomendowanych placówek świadczących usługi w tym zakresie.  Dokonując wyboru testu na ojcostwo należy zwrócić uwagę na to w jakim celu zostaną użyte jego wyniki  oraz czy oferta nie posiada ukrytych kosztów testu DNA.

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo wykonywany w celach prywatnych obejmuje 2 osoby. Celem badania ojcostwa jest uzyskanie wyników na podstawie których możemy w 100% wykluczyć ojcostwo lub też potwierdzić je w 99,9%. Cena tego rodzaju testu DNA na ojcostwo to około 600 złotych.

Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo do celów sądowych obejmuje minimum 3 osoby czyli matkę, dziecko i domniemanego ojca. Pobranie próbki materiału genetycznego odbywa się pod nadzorem biegłego sądowego. Koszt badania na ojcostwo do sądu to około 1500 złotych. Przebadania kolejnych osób to dodatkowy koszt w wysokości 350 złotych za osobę.

Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w trakcie ciąży można przeprowadzić już od 10 tygodnia jej trwania. Warto podkreślić, że jest on całkowicie bezpieczny zarówno dla matki jak i płodu. Próbki niezbędne do przeprowadzenia badania na ojcostwo pobiera się od matki (jest to próbka krwi) i ojca najczęściej jest to wymaz z wewnętrznej strony policzka lub próbka krwi. Test na ojcostwo w ciąży wiąże się z bardzo wysoką ceną badania DNA wynoszącą około 6000 złotych.

W późniejszym terminie ciąży czyli koło 14-15 tygodnia można pobrać próbkę płynu owodniowego. Ten rodzaj badania DNA na ojcostwo wiąże się jednak z nieco większym zagrożeniem dla płodu.

Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Wysokość ceny testów DNA na ojcostwo jest determinowana przez bardzo wiele czynników. Najważniejsze z nich to:

  • ilość oznaczanych markerów
  • jakości używanych odczynników
  • wdrożone systemy jakości w postaci norm ISO
  • akredytacja laboratorium
  • gdzie i przez kogo jest pobierany materiał do badań
  • ilości badanych osób
  • rodzaju materiału genetycznego przekazanego do analizy
  • czasu oczekiwania na wyniki realizowanych badań.