Dochodzenie ojcostwa – jakie są dostępne metody?

Wiele osób zastanawia się, jakie są dostępne metody na dochodzenie ojcostwa. Otóż, aby jego ustalenie  było wiarygodne i jednoznaczne, należy przeprowadzić badania DNA. Tylko takie rozwiązanie daje możliwość pewnego potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Sprawdź, jak proste jest dochodzenie ojcostwa za pomocą testów DNA!

Tego dowiesz się z artykułu:

Dochodzenie ojcostwa a badania DNA

Dochodzenie ojcostwa na etapie ciąży

Dochodzenie ojcostwa po narodzinach dziecka

Dochodzenie ojcostwa na zlecenie sądu

Dochodzenie ojcostwa a badania DNA

Jedynym wiarygodnym sposobem na dochodzenie ojcostwa jest test genetyczny na ojcostwo, który polega na porównaniu profili genetycznych – niepowtarzalnych dla każdego człowieka. Analiza co najmniej 24 markerów DNA, przeprowadzona w certyfikowanym laboratorium, umożliwia wydanie pewnego wyniku, czyli z prawdopodobieństwem  potwierdzającym ojcostwo powyżej 99,9999% [1]. Decydując się na takie badanie, można wybrać prywatny test w ciąży lub po narodzinach, a także test do celów sądowych.

umów się na badanie

Dochodzenie ojcostwa na etapie ciąży

Dochodzenie ojcostwa można rozpocząć już od 8 lub 15 tygodnia ciąży.

Badanie na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży wykonuje się na podstawie krwi matki, z której wyizolowuje się DNA dziecka i wymazu z policzka od domniemanego ojca. Pobieranie próbek jest bardzo szybkie i wygodne, a czas oczekiwania na wynik to zaledwie 5-10 dni roboczych [2].

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży przeprowadzany jest na podstawie próbki płynu owodniowego i wyizolowanego z niego materiału genetycznego dziecka oraz próbek DNA rodziców pochodzących z dowolnych przedmiotów, np. szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, gumy do żucia, nadgryzionego ciastka, wymazu z policzka. Ten sposób ustalania ojcostwa pozwala jednocześnie zbadać dziecko pod względem chorób genetycznych [2].

Dochodzenie ojcostwa w ciąży waha się w granicach od 2000 do 7000 zł [3].

test na ojcostwo w ciąży

Dochodzenie ojcostwa po narodzinach dziecka

Dochodzenie ojcostwa może odbywać się po narodzinach dziecka, tak naprawdę w każdym momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wynika to z faktu, że DNA niezmienne jest przez całe życie. Nie ma więc znaczenia, czy dziecko to niemowlę, kilku lub kilkunastolatek, czy dorosła osoba. Wynik testu na ojcostwo będzie zawsze taki sam!

Aby, przeprowadzić badanie DNA potrzebne są próbki materiału genetycznego każdego z uczestników badania, czyli najczęściej tylko domniemanego ojca i dziecka. Za próbki mogą posłużyć wymazy z policzka, ale również przedmioty jak szczoteczka do zębów, chusteczka z katarem, smoczek, gryzaczek, nadgryziony chrupek. Wynik badania będzie zawsze tak samo wiarygodny, niezależnie od rodzaju próbki [1].

Wynik badania na dochodzenie ojcostwa dostępny jest również już po 5-10 dniach roboczych [2], a koszt badań po narodzinach dziecka waha się w graniach 600-2000 zł [3].

Wyniki prywatnych testów na ojcostwo bardzo często są honorowane podczas rozpraw sądowych, takich jak np. rozprawy rozwodowe, ustalenie ojcostwa, zaprzeczenie ojcostwa, ustalenie alimentów. W wielu wypadkach służą jako dowód wstępny w sprawie, a jeśli strony wyrażą zgodę również jako dowód główny. Szczególnie jeśli są badaniami prywatnymi z dodatkowo pełną procedurą sądową, mimo że bez skierowania z sądu.

Jeśli wyniki prywatnych badań na dochodzenie ojcostwa nie zostaną przedstawione jako dowód w sprawie, w niektórych sytuacjach sąd sam może zlecić ich przeprowadzenie.

Dochodzenie ojcostwa na zlecenie sądu

Dochodzenie ojcostwa na zlecenie sądu wymaga spełnienia określonych procedur. Metoda badania wygląda tak samo, jednak zachowane muszą być stosowne formalności. Ponadto w pobraniu próbek uczestniczą trzy osoby: dziecko wraz z matką i potencjalnym ojcem [1].

Warto pamiętać, że dochodzenie ojcostwa za pomocą badań DNA przedstawia pewny i jednoznaczny wynik raz na całe życie. Daje możliwość wiarygodnego potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa, co pozwala odzyskać spokój i pozbyć się wszelkich wątpliwości!

Ponadto wynik takiego testu z powodzenie wykorzystasz jako dowód w sprawie alimentacyjnej, rozwodowej, a także na rozprawach o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa!

Źródła:

  1. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/sadowy-test-na-ojcostwo/
  2. https://centrumdna.pl/ile-czeka-sie-na-wynik-badania-ojcostwa/
  3. https://centrumdna.pl/cennik-testow-na-ojcostwo/

Zobacz, jak wyglądają analizy w laboratorium

CentrumDNA to doświadczone i certyfikowane laboratorium (10 lat na rynku), w którym działamy zgodnie z normą ISO 17025 – zrobisz u nas zarówno testy na ojcostwo do celów prywatnych, jak i sądowych (z pełną procedurą sądową).

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

porozmawiaj o badaniu z konsultantem