Czy wiek badanych osób wpływa na wynik badania ojcostwa?

Czy wiek badanych osób wpływa na wynik badania ojcostwaWynik badania ojcostwa niesie ze sobą bardzo ważne informacje. Nic więc dziwnego, że możesz mieć obawy o jego pewność i wiarygodność. Zastanawiasz się czy wiek osób biorących udział w teście DNA może mieć jakiekolwiek znaczenie? Możesz być spokojny. Rezultat badania na ojcostwo będzie taki sam bez względu na to, ile lat mają poszczególni jego uczestnicy.

DNA (kwas deoksyrybonukleinowy) to swego rodzaju genetyczny plan, określający nasze biologiczne cechy. Jest ono umiejscowione w każdej komórce posiadającej jądro komórkowe. Człowiek dziedziczy połowę materiału genetycznego po matce, a połowę po ojcu. Nasza unikalna kombinacja DNA jest niezmienna pomimo upływu czasu. Oznacza to, że bez względu na to czy badanie DNA na ojcostwo przeprowadzane jest u małego dziecka czy też u osób w podeszłym wieku wynik pozostanie taki sam.

Materiał do testu można pobrać już w drugiej dobie życia

Czy wiek badanych osób wpływa na wynik badania ojcostwaStandardowym źródłem materiału genetycznego wykorzystywanego do testu DNA na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Można go bez obaw pobrać już w drugiej dobie życia dziecka. Wystarczy potrzeć wewnętrzną stronę policzka kilkanaście razy po jednej i drugiej stronie, specjalną, sterylną wymazówką. To proste i całkowicie bezbolesne. U tak małego dziecka czynność tę najlepiej przeprowadzić podczas snu.

.

A gdy do badania ojcostwa pobierana jest krew?

Nie ma znaczenia czy do testu na ojcostwo wykorzystywane jest DNA wyizolowane z wymazu z policzka czy też z krwi. W przypadku małych dzieci znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pobranie wymazu,  z uwagi na bezbolesną i nieinwazyjną procedurę. Przeczytaj więcej dlaczego do badania ojcostwa nie pobiera się krwi…

.

Więcej informacji:

 

 

powrót