Dlaczego do badania na ojcostwo nie pobiera się krwi?
Jeszcze na początku XXI wieku uważano, że krew jest najlepszym źródłem materiału genetycznego do testów na ojcostwo. Z tego też względu w badaniach tego typu analizowało się wyłącznie krew. Stanowiło to jednak niemały problem, zwłaszcza wtedy, gdy próbkę trzeba było pozyskać od noworodka. Pobór krwi do badania ojcostwa był też poniekąd podyktowany stosowanymi wówczas metodami laboratoryjnymi, wymagającymi dużej ilości krwi.
Nowe możliwości metody multiplex STR
Dopiero w późniejszych latach zaczęto stosować metodę multiplex STR, która pozwalała na przeprowadzenie badania na ojcostwo na znacznie mniejszej ilości DNA. Co więcej można je było swobodnie wyizolować z wymazu z wewnętrznej strony policzka.
Wymaz z policzka zawiera to samo DNA, które obecne jest również w pobieranej próbce krwi, dlatego też zaczął on stopniowo wypierać krew jako materiał stosowany w badaniach DNA na ojcostwo.
Zalety wymazu z wewnętrznej strony policzka
Pobieranie wymazów z policzka do badań ojcostwa posiada wiele zalet, takich jak:
-
-
- Możliwe jest pobranie materiału samodzielnie w domu przez klientów
- Wymaz można pobrać już w drugiej dobie po urodzenia
- Pobranie jest całkowicie bezpiecznie i bezbolesne
- Próbki po pobraniu nie muszą być dostarczone do laboratorium w ciągu 24h, ale nawet do 2 tygodni lub dłużej.
-
Obecnie praktycznie wszystkie testy DNA na ojcostwo, zarówno te realizowane na potrzeby prywatne, jak i do celów sądowych, wykonuje się wyłącznie na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Zlecenia spływające do nas bezpośrednio z sądów również nie wymagają pobrania krwi.
Krew pobierana jest tylko na wyraźne życzenie klienta.
Nie ma znaczenia na jakim materiale wykonywane jest badanie ojcostwa, gdyż niezależnie od rodzaju próbki czułość testu będzie taka sama.
.
Więcej informacji: