Czy pobranie wymazu jest bezbolesne?

czy pobranie wymazu do badania dna na ojcostwo jest bolesneWiele osób decydujących się na wykonanie badania DNA na ojcostwo boi się samodzielnego pobrania materiału. Standardowo jest nim wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jego pobranie jest bardzo proste i zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Wymaz z wewnętrznej strony policzka jest bardzo dobrym materiałem do analizy pokrewieństwa z uwagi na bezbolesną i nieinwazyjną procedurę pobrania (to jest szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, dla których ukłucie igłą jest stresującym przeżyciem), możliwość dokonania go w zaciszu własnego domu, a także bezproblemowy transport próbek nawet do kilku dni. Zobacz jak prawidłowo pobrać wymaz z policzka…

Czy badanie DNA na ojcostwo z krwi będzie bardziej wiarygodne?

czy pobranie wymazu do badania dna na ojcostwo jest bolesneAbsolutnie nie! Nasze DNA jest niezmienne bez względu na to skąd zostanie wyizolowane. Nie ma więc znaczenia czy w trakcie analizy wykorzystana zostanie krew czy komórki nabłonkowe zebrane z wewnętrznej strony policzka. W obu sytuacjach uzyskasz taki sam wynik. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki, że pomimo rzetelnej analizy laboratorium nie może ustalić pełnych profili genetycznych wszystkich badanych osób. W takiej sytuacji sugerujemy pobranie krwi. Są to jednak sporadyczne przypadki. Zwykle wymaz z policzka jest materiałem wystarczającym do wystawienia jednoznacznego wyniku testu DNA na ojcostwo.

Czy do pobrania wymazu trzeba być na czczo?

Nie ma takiej konieczności. Sugeruje się jednak, aby na ok. 2 godziny przed pobraniem wymazu nie spożywać pokarmów, nie pić słodkich napojów, nie żuć gumy i nie palić papierosów. Można pić jedynie płyny obojętne takie jak np. woda. W przypadku małych dzieci, które są często karmione zaleca się chociaż godzinną przerwę pomiędzy ostatnim posiłkiem a pobraniem wymazu.

.

Więcej informacji:

.

powrót