Jaki jest koszt badania DNA – ważne informacje

Badanie DNA pozwala na potwierdzenie ojcostwa biologicznego lub jego wykluczenie. Test na ojcostwo można wykonać zarówno prywatnie jak i może zostać zlecony przez sąd, można je wykonać kiedy dziecko jest już na świecie jak również podczas ciąży. Warto pamiętać, że badanie wykonujemy na własny koszt, również w przypadku kiedy zostaje zlecone przez sąd. Z jakim kosztem musimy się liczyć i od czego zależy różnica w kwocie?

Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo, Badanie DNA koszt - czy zależy od rodzaju próbki, Czy można obniżyć koszt badania DNA, Czy koszt badania DNA zależy od ilości markerów DNA

Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo?
Badanie DNA koszt – czy zależy od rodzaju próbki?
Czy można obniżyć koszt badania DNA?
Czy koszt badania DNA zależy od ilości markerów DNA?

Jaki jest koszt badania DNA na ojcostwo?

Kosztu badania DNA nie regulują żadne przepisy , jest on uzależniony od kilku kwestii. Cena testu na ojcostwo będzie inna jeśli ten test wykonujemy prywatnie dla własnej potrzeby a inna kiedy, został zlecony przez sąd i oprócz wyników potrzebujemy również odpowiedniego zaświadczenia do sądu (takie badanie będzie droższe). Jeśli zależy nam na czasie a wyniki chcemy mieć szybciej, za przyśpieszenie całego procesu też będziemy musli ponieść większe koszta. Cena badania na ojcostwo wzrośnie również jeśli będziemy chcieli ubezpieczyć nasze próbki. Inną kwestią są także badania wykonywane w czasie trwania ciąży, wówczas koszt badania DNA na ojcostwo jest stosunkowo większy i może nawet wynosić ok 6 tysięcy, jeśli będziemy chcieli wykonać taki test już od 8 tygodnia ciąży. Na cenę wpływa również liczba badanych markerów DNA.

Badanie DNA koszt – czy zależy od rodzaju próbki?

Zazwyczaj próbką na podstawie, której wykonuje się badanie na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka, w cenę badania DNA wchodzi specjalny zestaw do pobrania wymazu. Zdarza się jednak, że pobranie takie wymazu nie jest możliwe, w tej sytuacji można jako próbkę wykorzystać np. szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, paznokcie czy używaną gumę do żucia. Nie są to jednak standardowe próbki i należy dobrze zapoznać się z ofertą laboratorium, które dla nas wykona to badanie, ponieważ niektóre z nich z tego powodu zwiększą koszty badania.

Czy można obniżyć koszt badania DNA?

Badania DNA na ojcostwo to koszt, jak już wcześniej wspomniano, który musimy ponosić sami (jedynie w odosobnionych przypadkach może zostać sfinansowany) i nie ma co się oszukiwać, że jest to tanie badanie. Są pewne kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a które mogą nieco obniżyć koszt tego badania:

  • zwróć uwagę na oferty różnych laboratoriów mogą się różnić cenowo, a jeśli tak jest i mamy wybór a oferta nie różni się oczywiście warto zdecydować się na tańszą opcję
  • dobrze sprawdź czy nie ma dodatkowych opłat np. za wysyłkę próbki lub za pobranie próbki przez pielęgniarkę
  • postaraj się jako próbkę wysłać wymaz , ponieważ nietypowe próbki mogą znacznie zwiększyć koszty badania
  • możesz wykonać bananie w laboratorium bez akredytacji, będzie to z pewnością mniejszy koszt, jednak w tym przypadku należy się zastanowić do jakich celów będzie nam potrzebny wynik, czy tylko do naszej wiadomości, bo jeśli w przyszłości będzie potrzebny w sądzie nie zostanie uznany ze względu na brak akredytacji laboratorium
  • możesz zawsze zrezygnować także z dodatkowego ubezpieczenia

Czy koszt badania DNA zależy od ilości markerów DNA?

Z pewnością należy zaznaczyć, że im więcej markerów DNA zostanie przebadanych, tym wynik jest pewniejszy, jednak idzie za tym również cena. Jeśli badamy 16 markerów ryzyko pomyłki jest dużo większe, ale cena będzie stosunkowo mniejsza. Rekomendowana ilość badanych markerów to 34, trzeba jednak się liczyć z tym, że poniesiemy przy tym badaniu dużo większe koszta. Należy dobrze przemyśleć tą kwestię, możemy zaoszczędzić, ale musimy brać pod uwagę fakt, że tańsze badanie ojcostwa może nie dać nam wystarczającej odpowiedzi i trzeba będzie je powtórzyć.