Jak przebiegają i ile kosztują testy na ojcostwo?

Laboratoria genetyczne wykonują setki testów na ojcostwo każdego dnia. Można je zlecać na własną rękę, ale również badania są wykonywane na polecenie sądów. Test DNA na ojcostwo polega na analizie profilu genetycznego i porównanie poszczególnych markerów – na tej podstawie można wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo z dokładnością do 99%.

Jak przebiega test na ocjostwo, Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo, Jak zrobić test na ojcostwo z mikrośladów, Gdzie można zrobić szybki test na ojcostwo

Jak przebiega test na ojcostwo?
Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo?
Jak zrobić test na ojcostwo z mikrośladów?
Gdzie można zrobić szybki test na ojcostwo?

Jak przebiega test na ojcostwo?

Testy genetyczne na ojcostwo mogą mieć różną formę w zależności od typu wybranego badania. Najpopularniejsze są wymazy pobierane z wewnętrznej strony policzka w laboratorium lub nawet w domu. Laboratoria pobierają do badania także krew żylną lub wymagają dostarczenia przedmiotów mogących zawierać tzw. mikroślady. Najdroższą formą badania DNA jest analiza płynu owodniowego lub krwi żylnej od kobiety ciężarnej. Takie analizy wykonuje się jeszcze podczas trwania ciąży.

Ile kosztuje zrobienie testu na ojcostwo?

Najtańsze są testy na ojcostwo wykonywane na podstawie wymazów, koszt takiej analizy to 600-800 złotych. Testy na ojcostwo na podstawie mikrośladów wymagają specjalistycznego sprzętu i personelu, dlatego też cena testów na ojcostwo zaczyna się od około 1000 złotych. W przypadku analizy wykonywanej dla celów sądowych, koszty się zwiększają do około 1000-1800 złotych. Najdroższe są testy na ojcostwo wykonywane jeszcze w okresie ciąży – ich cena sięga 2-6 tysięcy złotych.

Jak zrobić test na ojcostwo z mikrośladów?

W celu wykonania badań DNA na ojcostwo z mikrośladów, do laboratorium należy przesłać rzeczy codziennego użytku lub osobiste, na których może znajdować się materiał genetyczny. Do badania nadają się używane maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, zużyte chusteczki do nosa czy włos. Zobacz: Test na ojcostwo z próbek dyskretnych

Gdzie można zrobić szybki test na ojcostwo?

Szybkie testy ojcostwa są oferowane przez większość laboratoriów genetycznych w całym kraju. Badania na ojcostwo wykonywane na podstawie wymazu pozwala na uzyskanie wyniku testu na ojcostwo już w 10-15 dni roboczych. W celu jego wykonania można udać się bezpośrednio do laboratorium lub zamówić specjalny zestaw pobraniowy, który zostanie dostarczony pod wskazany adres kurierem. Również odesłanie próbek odbywa się wówczas za pośrednikiem kuriera.