Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo?

Czy badania dna są drogie, Kto najczęściej wykonuje badania dna, Kiedy zdecydować się na badanie dna, Czy można oszukać badanie dnaBadania DNA są łatwodostępne i pozwalają na upewnienie się co do ojcostwa. Wiele osób decyduje się na wykonanie prywatnego badania, które daje taką samą wiarygodność, jak analiza DNA zlecana drogą sądową. Warto jednak wiedzieć, ile kosztuje badanie DNA i co może mieć wpływ na jego ostateczną cenę.

 

 

Czy badania DNA są drogie?
Kto najczęściej wykonuje badania DNA?
Kiedy zdecydować się na badanie DNA?
Czy można oszukać badanie DNA?

Czy badania DNA są drogie?

Analiza materiału genetycznego nie należy do najtańszych, jednocześnie nie można jej zaliczyć do bardzo drogich. Standardowo ceny badania zaczynają się już od 400-600 złotych. Cennik zależy jednak od konkretnego laboratorium i sposobu pobrania próbek, które będą podlegały analizie. Najdroższe są badania wykonywane jeszcze w czasie trwania ciąży, ich cena wynosi od 2 do nawet 6 tysięcy złotych.

Kto najczęściej wykonuje badania DNA?

Najczęściej na wykonanie badań DNA decydują się domniemani ojcowie. Nie jest jednak powiedziane, że także inne osoby nie mogą wykonać badania. Często zleceniodawcą jest także matka dziecka lub jego dziadkowie. Dla laboratorium nie ma żadnego znaczenia kto zleca wykonanie anlizy – ważne jedynie, by odpowiednio pobrać i zabezpieczyć próbki, które zostaną następnie dostarczone do laboratorium.

Kiedy zdecydować się na badanie DNA?

Badanie DNA ma na celu wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Można je wykonać zawsze wtedy, kiedy ojcostwo nie jest do końca pewne. Badanie jest możliwe do wykonania jeszcze podczas trwania ciąży, a dokładniej od jej 8 tygodnia. O wiele niższa cena dotyczy jednak badań, które zlecane są do wykonania już po narodzinach dziecka, kiedy pobranie próbki jest znacznie łatwiejsze.

Czy można oszukać badanie DNA?

Badanie DNA tak naprawdę można oszukać, wystarczy przesłać do badania niewłaściwą próbkę. Dotyczy to jednak analizy genetycznej, która jest zlecana na własną rękę. Inna kwestia jest taka, jaki właściwie ma sens oszukiwanie podczas wspomnianego badania. W przypadku badań zleconych do wykonania przez sąd, próbki są pobierane przez wykwalifikowanego pracownika w laboratorium i nie ma mowy o tym, by zaistniała pomyłka.