Identyfikacja osób na podstawie badań DNA
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Identyfikacja osób na podstawie badań DNA

Najskuteczniejszą metodą identyfikacji osób są badania DNA. Wynika to faktu, że każdy człowiek posiada własny, unikalny profil genetyczny. Na jego podstawie istnieje możliwość m.in.  ustalenia ojcostwa lub pokrewieństwa, rozpoznania tożsamości osób zaginionych czy  przeprowadzenia identyfikacji osób podejrzanych o przestępstwo. Poniżej podpowiadamy, jak wygląda identyfikacja osób na podstawie badań genetycznych.

Identyfikacja osób na podstawie badań genetycznych ma bardzo prosty przebieg i opiera się na profilowaniu DNA. Metoda ta uznawana jest za najskuteczniejszą spośród wszystkich dostępnych metod identyfikacji [2].

Jak wygląda identyfikacja osób przy ustalaniu ojcostwa i pokrewieństwa?

Badania DNA na ojcostwo są coraz bardziej popularne wśród mężczyzn, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do swojego ojcostwa. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych około 30% mężczyzn realizujących badania genetyczne w celu ustalenia ojcostwa, nie ma wspólnych genów z dzieckiem [1]. Wynika z tego, że wielu z nich wychowuje nie swoje dzieci, nie wiedząc nawet o tym.

Ustalenie ojcostwa wymaga jedynie pobrania materiału genetycznego od domniemanego ojca oraz dziecka [1]. Do ustalenia profilu genetycznego wystarczą próbki, takie jak, np. wymaz z policzka, włos z cebulką, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, smoczek. Stworzone na tej podstawie profile ojca i dziecka, porównuje się, co pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo [2].


Ustalenie ojcostwa możliwe jest jeszcze przed narodzinami dziecka, gdyż profilowanie DNA może odbyć się już na etapie ciąży – od 8 lub 15 jej tygodnia.

Identyfikacja osób na podstawie badań pozwala również na ustalenie biologicznego pokrewieństwa. Dzięki profilowaniu DNA możliwe jest analiza różnych stopni pokrewieństwa, np. dziadkowie – wnuk, babcia – wnuczka, siostra – brat. Z tego typu rozwiązania korzysta się także w przypadku konieczności ustalenia ojcostwa, gdy domniemany ojciec dziecka już nie żyje [4].

Profilowanie DNA a poszukiwanie osób zaginionych

Badania genetyczne oparte na profilowaniu DNA mają zastosowanie w przypadku odnalezienia osoby o nieznanej tożsamości lub szczątków ludzkich [1]. W celu ustalenia tożsamości pobierana jest próbka materiału genetycznego od osoby zaginionej lub z ciała osoby zmarłej, a następnie porównywana z próbką otrzymaną od rodziny danej osoby. Porównanie DNA osoby nieznanej z materiałem DNA otrzymanym od rodziny pozwala potwierdzić lub wykluczyć tożsamość danej osoby [1].

Profilowanie DNA a identyfikacja przestępców

Identyfikacja osób na podstawie badań DNA to powszechnie stosowana metoda w kryminalistyce. Możliwości, jakie daje współczesna genetyka, pozwalają na dotarcie do sprawców różnych wykroczeń w prosty sposób [3].

Nawet mała ilość materiału biologicznego, która jest pozostawiona na miejscu przestępstwa, może doprowadzić śledczych na właściwy trop. Źródłem takiego materiału może być  np. ślina w gumie do żucia, ślad na szklance, niedopałek papierosa, krew [3]. Eksperci muszą znaleźć ten materiał, a następnie zabezpieczyć pobraną próbkę, aby nie zanieczyścić jej innym DNA, np. swoim własnym [1].

Identyfikacja osoby na podstawie profilowania DNA możliwa jest, gdy dane tej osoby znajdują się w bazach danych DNA, które od wielu lat tworzone są przez organy ścigania w wielu krajach [1].

Badania genetyczne pozwalają na identyfikację osób w różnych dziedzinach życia. Umożliwiają rozwiązanie rodzinnych niejasności, odnalezienie zaginionych osób czy wyjaśnienie spraw kryminalnych. Znajdują zastosowanie nawet w przypadku identyfikacji ofiar z masowych katastrof jak np. zamach na wieże World Trade Center w Nowym Jorku [1].

Źródła:

 1. https://zpe.gov.pl/a/wykorzystanie-badan-dna-w-sadownictwie/D17WEBLQu
 2. https://centrumdna.pl/laboratorium-dna/metoda-badania-ojcostwa/
 3. https://www.testdna.pl/wykorzystanie-badan-dna-w-kryminalistyce/
 4. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/ustalenie-ojcostwa-po-smierci/
Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Oceń