Gdzie można wykonać badanie ojcostwa? W laboratorium genetycznym
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Wielu klientów jest przekonanych, że badania genetyczne w kierunku ustalenia spornego ojcostwa realizowane są głównie w szpitalach. Po zapoznaniu się ze znalezionymi w Internecie ofertami ze zdziwieniem odkrywają oni jednak, że testy tego rodzaju prowadzą nie szpitale, lecz profesjonalne laboratoria genetyczne lub też Zakłady Medycyny Sądowej. Jak przebiega procedura badania na ojcostwo w takich placówkach i czy wszędzie wygląda podobnie?

Ustalenie ojcostwa w prywatnym laboratorium genetycznym

Działające w naszym kraju laboratoria genetyczne wykonują testy na ojcostwo dla własnej wiedzy, zwane prywatnymi, oraz badania realizowane na potrzeby sądu. Skuteczność obu testów pozwala na potwierdzenie ojcostwa w ponad 99,99%, bądź jego zaprzeczenie ze 100% pewnością. Badania te są również identyczne pod względem metod wykorzystywanych w czasie analizy. Jedyna różnica tkwi w samym sposobie poboru próbek.

 • Pobór próbek do testu prywatnego

Standardowym źródłem materiału DNA do prywatnego testu DNA na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka, pozyskiwany przy pomocy specjalnych wymazówek. Jest to zabieg tak prosty, że można go z powodzeniem wykonać samodzielnie w warunkach domowych, a następnie wysłać do laboratorium. W razie wątpliwości można też udać się na pobranie do najbliższego punktu pobrań. Do testu na ojcostwo dla własnej wiedzy wystarczą próbki pochodzące od domniemanego ojca oraz dziecka. Oznacza to, że udział matki w badaniu ojcostwa nie jest tutaj konieczny.

Wymaz z wewnętrznej strony policzka nie będzie jedynym źródłem materiału genetycznego. Do badania DNA na ojcostwo posłużą również tzw. mikroślady, a więc przedmioty, na których może znajdować się ludzkie DNA. Próbki tego typu wykorzystuje się zwykle w sytuacji, gdy nie ma możliwości pobrania wymazu od badanej osoby (np. osoba ta wyjechała za granicę itp.).

 • Pobór próbek do sądowego badania ojcostwa

Wymazów do sądowego badania na ojcostwo nie można przygotować własnoręcznie w domu. W tym celu należy udać się bezpośrednio do punktu pobrań DNA, w którym zajmują się tym specjaliści, posiadający stosowne uprawnienia. Badania DNA tego rodzaju nie można zrealizować anonimowo, co oznacza, że dane osobowe wszystkich jego uczestników muszą zostać zweryfikowane poprzez okazanie odpowiednich dokumentów tożsamości. Test o charakterze sądowym wymaga także włączenia próbek DNA od matki dziecka. Sądowe badanie ojcostwa warto wykonać w sytuacji gdy chcemy, aby wynik posłużył jako pełnowartościowy dowód w sprawie sądowej, np. o alimenty czy podział majątku.

 • Ustalenie ojcostwa w Zakładzie Medycyny Sądowej

Testy na ojcostwo w Zakładach Medycyny Sądowej realizuje się według tego samego schematu co badania wykonywane w laboratoriach genetycznych. Ojcostwo zostaje potwierdzone lub wykluczone z równie wysokim prawdopodobieństwem. Zakłady Medycyny Sądowej prowadzą testy ojcostwa na zlecenie sądów, prokuratury, policji, jak również osób prywatnych.

 

Więcej informacji:

 

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.