Gdzie można wykonać badanie ojcostwa?

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa, gdzie można wykonać test na ojcostwoWielu klientów jest przekonanych, że badania genetyczne w kierunku ustalenia spornego ojcostwa realizowane są głównie w szpitalach. Po zapoznaniu się ze znalezionymi w Internecie ofertami ze zdziwieniem odkrywają oni jednak, że testy tego rodzaju prowadzą nie szpitale, lecz profesjonalne laboratoria genetyczne lub też Zakłady Medycyny Sądowej. Jak przebiega procedura badania na ojcostwo w takich placówkach i czy wszędzie wygląda podobnie?

Ustalenie ojcostwa w prywatnym laboratorium genetycznym

Działające w naszym kraju laboratoria genetyczne wykonują testy na ojcostwo dla własnej wiedzy, zwane prywatnymi, oraz badania realizowane na potrzeby sądu. Skuteczność obu testów pozwala na potwierdzenie ojcostwa w ponad 99,99%, bądź jego zaprzeczenie ze 100% pewnością. Badania te są również identyczne pod względem metod wykorzystywanych w czasie analizy. Jedyna różnica tkwi w samym sposobie poboru próbek.

  • Pobór próbek do testu prywatnego

Gdzie można wykonać badanie ojcostwa, gdzie można wykonać test na ojcostwoStandardowym źródłem materiału DNA do prywatnego testu DNA na ojcostwo jest wymaz z wewnętrznej strony policzka, pozyskiwany przy pomocy specjalnych wymazówek. Jest to zabieg tak prosty, że można go z powodzeniem wykonać samodzielnie w warunkach domowych, a następnie wysłać do laboratorium. W razie wątpliwości można też udać się na pobranie do najbliższego punktu pobrań. Do testu na ojcostwo dla własnej wiedzy wystarczą próbki pochodzące od domniemanego ojca oraz dziecka. Oznacza to, że udział matki w badaniu ojcostwa nie jest tutaj konieczny.

Wymaz z wewnętrznej strony policzka nie będzie jedynym źródłem materiału genetycznego. Do badania DNA na ojcostwo posłużą również tzw. mikroślady, a więc przedmioty, na których może znajdować się ludzkie DNA. Próbki tego typu wykorzystuje się zwykle w sytuacji, gdy nie ma możliwości pobrania wymazu od badanej osoby (np. osoba ta wyjechała za granicę itp.).

  • Pobór próbek do sądowego badania ojcostwa

Wymazów do sądowego badania na ojcostwo nie można przygotować własnoręcznie w domu. W tym celu należy udać się bezpośrednio do punktu pobrań DNA, w którym zajmują się tym specjaliści, posiadający stosowne uprawnienia. Badania DNA tego rodzaju nie można zrealizować anonimowo, co oznacza, że dane osobowe wszystkich jego uczestników muszą zostać zweryfikowane poprzez okazanie odpowiednich dokumentów tożsamości. Test o charakterze sądowym wymaga także włączenia próbek DNA od matki dziecka. Sądowe badanie ojcostwa warto wykonać w sytuacji gdy chcemy, aby wynik posłużył jako pełnowartościowy dowód w sprawie sądowej, np. o alimenty czy podział majątku.

  • Ustalenie ojcostwa w Zakładzie Medycyny Sądowej

Testy na ojcostwo w Zakładach Medycyny Sądowej realizuje się według tego samego schematu co badania wykonywane w laboratoriach genetycznych. Ojcostwo zostaje potwierdzone lub wykluczone z równie wysokim prawdopodobieństwem. Zakłady Medycyny Sądowej prowadzą testy ojcostwa na zlecenie sądów, prokuratury, policji, jak również osób prywatnych.

 

Więcej informacji:

.

Rate this post