Najczęściej zadawane pytania

Ustalenie ojcostwa dla wielu osób wciąż stanowi temat tabu. Nic więc dziwnego, że pojawiają się liczne pytania, na które chcieliby Państwo poznać odpowiedź.  Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z badaniami DNA.  Zapraszamy również do kontaktu z nami..

Jak wygląda badanie DNA w kierunku ustalenia ojcostwa?

Badanie DNA w kierunku ustalenia ojcostwa polega na porównaniu materiału genetycznego dziecka z materiałem genetycznym domniemanego ojca. Wynika to z faktu, że każdy z nas dziedziczy połowę materiału genetycznego od matki, a drugą od ojca.

Aby wykonać badanie, należy pobrać próbki DNA od dziecka i od domniemanego ojca. Standardowymi próbkami są wymazy z wewnętrznej strony policzka (a dokładnie komórki nabłonka), które można pobrać samodzielnie za pomocą specjalnego zestawu lub w placówce medycznej (zobacz jak zlecić badanie). Jeżeli nie ma możliwości pobrania wymazów, wówczas do analizy można włączyć inne dyskretne próbki, tzw. mikroślady, np. włosy wyrwane z cebulkami, plamy krwi i chusteczki do nosa (przeczytaj więcej o mikrośladach). Próbki można wysłać pocztą do naszego laboratorium, korzystając z koperty zwrotnej dołączonej do zestawu.

Analiza DNA trwa standardowo 3-5 dni roboczych – czas może być inny w zależności od wybranego przez Państwa testu – i w jej wyniku zostają określone profile genetyczne badanych osób. Porównując profile ustala się stopień pokrewieństwa między badanymi i uzyskuje jednoznaczny wynik wykluczający bądź potwierdzający ojcostwo. Wynik zostaje dostarczony w ustalonej przez Państwa formie np. telefonicznie, mailowo, przesyłką kurierską lub do paczkomatu. Oferujemy również przesyłkę dyskretną, bez żadnych oznaczeń laboratorium na kopercie, aby osoby trzecie nie mogły domyślić się jej zawartości.