Badanie ojcostwa. Jakie koszty są związane z badaniem?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ, Kto płaci za badanie ojcostwa, Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej, Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne

Badanie ojcostwa daje możliwość potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnego ojcostwa. Decyduje się na nie wiele osób, a w szczególności domniemani ojcowie, którzy są pociągani do płacenia alimentów. Wykonanie testu DNA nie jest drogie, natomiast może okazać się znacznie korzystniejsze finansowo, niż płacenie alimentów na cudze dziecko.

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?
Kto płaci za badanie ojcostwa?
Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?
Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

Niestety, nie ma możliwości wykonania badań na ojcostwo z refundacją uzyskaną od NFZ. Badanie DNA na ojcostwo nie służy bowiem do diagnostyki chorób czy poprawy zdrowia. Z tego powodu nie ma możliwości starania się o refundację i za badania DNA należy zawsze zapłacić z własnej kieszeni.

Kto płaci za badanie ojcostwa?

Jeśli badanie genetyczne na ojcostwo wykonywane jest prywatnie to zawsze koszty badania na ojcostwo ponosi osoba zlecająca testy. Nie ma żadnego znaczenia, czy zrobi to matka, domniemany ojciec czy osoba trzecia. Jeśli jednak badania na ojcostwo zleci sąd, jego koszty zazwyczaj ponosi strona przegrana, chociaż o tym ostatecznie decyduje sędzia – może bowiem zadecydować o innym podziale kosztów.

Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?

Najtaniej można wykonać testy DNA na ojcostwo korzystając z oferty jednego z wielu prywatnych laboratoriów, zlokalizowanych na obszarze kraju. Wystarczy przesłać próbki, nie ma konieczności udawania się z nimi do laboratorium. Warto jednak dokładnie analizować oferty, ponieważ ostateczna cena testu na ojcostwo może być inna od podawanej – często przy najtańszych ofertach pojawiają się bowiem ukryte koszty testów na ojcostwo.

Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy aby na pewno zaufać tanim testom na ojcostwo. Na wiarygodność ma wpływ nie tyle cena testu DNA, ile sposób pobrania próbek czy liczba markerów DNA poddawanych analizie. Najlepiej, jeśli będzie ich 24 – wtedy uzyskany wynik testu na ojcostwo jest najbardziej wiarygodny. Oczywiście nie ma testu dającego potwierdzenie ojcostwa na 100%, w takim zakresie można je jedynie wykluczyć. Wiarygodność tego typu testów ojcostwa jest jednak bardzo wysoka i sięga 99,9999%, w kwestii potwierdzenia ojcostwa.