Badanie na ojcostwo – to musisz wiedzieć!

Badanie ojcostwa na podstawie analizy DNA to popularna metoda na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa. Analiza cieszy się rosnącą popularnością i zaufaniem wielu osób, które zdecydowały się badanie. Ceny w laboratoriach genetycznych są przystępne, a nowoczesna technologia pozwala na analizę nawet w przypadku nienarodzonego dziecka.

Czy istnieje możliwość zamówienia badania ojcostwa na raty
Czy próbki do badania ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik badania ojcostwa?
Co się stanie jeśli próbki do badania ojcostwa zostaną źle pobrane?

Czy istnieje możliwość zamówienia badania ojcostwa na raty?

Badania na ojcostwo to koszt od kilkuset złotych do maksymalnie kilku tysięcy. Klienci nie zawsze dysponują taką gotówką, dlatego też laboratoria genetyczne oferują badania ojcostwa wykonywane na raty. Warto zapytać o taką możliwość w wybranej placówce lub ewentualnie poszukać innej, która zapewnia płatność za badanie w kilku ratach.

Czy próbki do badania ojcostwa można pobrać samodzielnie?

Pobranie próbek do badania na ojcostwo może zostać przeprowadzone samodzielnie. W tym celu wykorzystuje się zestawy pobraniowe, opłacone podczas zamawiania badania. Bazując na dołączonej do zestawu instrukcji w warunkach domowych można wówczas wykonać pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik badania ojcostwa?

Krew jest nośnikiem DNA, dlatego też może się zdarzyć, że badanie DNA na ojcostwo wykonywane niedługo po przetoczeniu krwi może wskazywać na “podwójne DNA”. Wynik jest niejednoznaczny, a więc trzeba do powtórzyć. Po transfuzji można wykonać badanie genetyczne, jednak powinno się do tego celu wykorzystać inną próbkę niż krew. Wówczas można mieć pewność, że uzyskany wynik będzie wiarygodny.

Co się stanie jeśli próbki do badania ojcostwa zostaną źle pobrane?

Zdarza się, że próbki do badania genetycznego na ojcostwo są pobrane w sposób nieprawidłowy, najczęściej zawierają zbyt małą ilość materiału genetycznego, są nieprawidłowo zabezpieczone lub zanieczyszczone. Analiza genetyczne wskazuje wówczas, że wynik testu na ojcostwo jest niejednoznaczny, a więc badanie będzie trzeba wykonać jeszcze raz. Jeśli wina leży po stronie osoby zlecającej badanie, zazwyczaj trzeba przesłać próbkę do ponownej analizy.