Badania na rodzicielstwo – czy można im zaufać?

Badania na ojcostwo oraz badania na macierzyństwo cieszą się dużą popularnością. Pozwalają na wykluczenie lub potwierdzenie rodzicielstwa i są jedyną pewną metodą na określenie pokrewieństwa genetycznego. Nowoczesne laboratoria wykonują tego typu analizy, a cena samych badań DNA również jest zachęcająca – szczególnie, że koszty można rozłożyć na raty.

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?
Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?
Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?
Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?

Badania na rodzicielstwo to koszt sięgający od 500 do 2000 złotych – to cena standardowych badań DNA. Badania na ojcostwo w czasie ciąży są droższe i kosztują nawet 6 tysięcy złotych. Najtańsze są analizy opierające się na wymazie z wewnętrznej strony policzka – ich cena to 500-800 złotych w zależności od laboratorium i zakresu badania. Płatność można rozłożyć na dogodne raty.

Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?

Badania na rodzicielstwo najczęściej wykonuje się z wymazu z wewnętrznej strony policzka, pobieranego od ojca/matki oraz od dziecka. Można także wykonać badanie na postawie próbki krwi czy analizując tzw. mikroślady – włos, paznokieć, zużytą szczoteczkę do zębów itp. Takie badanie jest nieco droższe od standardowego. Testy na ojcostwo w okresie ciąży wykonuje się na podstawie próbki płynu owodniowego.

Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?

Badania na rodzicielstwo można oszukać, jeśli próbki do wykonania badania są pobierane samodzielnie. Laboratorium nie ma wpływu na to, od kogo tak naprawdę będzie pochodziła próbka, dlatego można ją podmienić. Właśnie z powodu ryzyka takich nieprawidłowości badania genetyczne do celów sądowych są wykonywane wyłącznie w punktach pobrań przez personel medyczny. Wówczas można mieć pewność, że pobrany materiał pochodzi od właściwej osoby.

Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

Badania DNA na ojcostwo oraz macierzyństwo dają pewny wynik, którego margines błędu jest minimalny. Wiarygodność testu wynosi 99,9% w przypadku określania macierzyństwa lub ojcostwa, natomiast 100% w przypadku jego wykluczania. W razie nieprawidłowości podczas analizy, istnieje możliwość powtórzenia badania.