Czy każdy może zrobić test na ojcostwo, Czy można zrobić test na ojcostwo przed porodem, Czy test na ojcostwo można zrobić w każdym wieku, Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierciNowoczesną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie rodzicielstwa jest test na ojcostwo oferowany przez laboratoria genetyczne w całym kraju. Cena badania na ojcostwo nie jest wygórowana, ponieważ konkurencja pomiędzy konkretnymi placówkami jest droższa, a sama procedura analizy nie jest mocno skomplikowana. Cena najtańszych analiz zaczyna się już od około 600 złotych.

Czy każdy może zrobić test na ojcostwo?
Czy można zrobić test na ojcostwo przed porodem?
Czy test na ojcostwo można zrobić w każdym wieku?
Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci?

Czy każdy może zrobić test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo może zrobić każdy mężczyzna, który ma wątpliwości odnośnie tego, czy wychowuje lub płaci alimenty na własne dziecko. Nie ma innej, w 100% pewnej metody na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa niż analiza DNA. Podobny test jest dostępny również dla kobiet, określa się go wówczas testem na macierzyństwo.

Czy można zrobić test na ojcostwo przed porodem?

Nowoczesne metody diagnostyczne pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa jeszcze zanim dziecko się urodzi. Badanie na ojcostwo w ciąży jest możliwe do wykonania już od 8 tygodnia ciąży. Warto jednak podkreślić, że tego typu analiza jest droga i należy za nią zapłacić nawet 7 tysięcy złotych. Znacznie tańsze jest wykonanie badania już po narodzinach dziecka.

Czy test na ojcostwo można zrobić w każdym wieku?

Test genetyczny na ojcostwo to badanie, którego wynik nigdy nie ulega przedawnieniu. Geny nie zmieniają się przez całe życie, dlatego też badanie na ojcostwo można wykonać w każdym wieku – dotyczy to każdej osoby poddawanej analizie. Moment, w którym zostanie wykonana analiza nie ma żadnego wpływu na jakość badania DNA oraz wiarygodność wyniku.

Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci?

Nowoczesne laboratoria oferują możliwość wykonania badania genetycznego na podstawie tzw. mikrośladów. Są to próbki niestandardowe, które zawierają materiał genetyczny – włos, ślinę czy inny materiał biologiczny. Jeśli od śmierci minął krótki okres czasu to możliwe jest zabezpieczenie odpowiednich próbek oraz oddanie ich do laboratorium. Warto jednak pamiętać o tym, że próbki z materiałem biologicznym są delikatne i wymagają odpowiedniego przechowywania.