Badania na ojcostwo – jaki jest koszt badania oraz od czego on zależy

Badania i testy DNA na ojcostwo pomagają ustalić pokrewieństwo lub całkowicie je wykluczyć. Wykonywane są w celach prywatnych jak również na potrzeby sądowe. Badanie DNA daje odpowiedź czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Jak przygotować się do wykonania testu? Ile kosztują badania na ojcostwo? Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo? Czy można oszukać badania na ojcostwo? Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Ile kosztują badania na ojcostwo?
Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?
Czy można oszukać badania na ojcostwo?
Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo to koszt mieszczący się w granicach 700zł – 1500zł. Rozpiętość ceny uzależniona jest od wielu czynników, a na całkowity koszt wpływ ma zakupiony pakiet. Cena badania na ojcostwo uzależniona jest m.in. od:

– rodzaju badania,

– wielkości i zawartości zestawu,

– czasu i sposobu wykonywania testu,

– rodzaju materiału genetycznego,

– czasu oczekiwania na wyniki, itp.

Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo można wykonać z dowolnie pobranego materiału genetycznego. Podstawowym i najpopularniejszym sposobem jest pobranie wymazu z policzka, za pomocą zakupionych pałeczek. Test można wykonać również z różnych mikrośladów na których pozostał materiał DNA. Do badania nadają się m.in.: nadgryzione jedzenie, szczotka z włosami czy niedopałek papierosa.

Badania na ojcostwo podczas ciąży wykonywane są na podstawie krwi matki oraz dowolnej próbki z materiałem genetycznym ojca lub na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców.

Czy można oszukać badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo nie można oszukać. Sprawnie i szczegółowo przeprowadzona analiza daje pewne i wiarygodne wyniki, których nie da się zmienić. Dzięki wykonaniu testu DNA możliwe jest potwierdzenie pokrewieństwa na poziomie 99,99999%, jak również 100% wykluczenie go.

Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Nie można zrobić badań ojcostwa za darmo. Wszystkie badania są płatne i nie podlegają refundacji NFZ. Są to badania prywatne i nie posiadają ulg medycznych. Za testy na ojcostwo należy zapłacić.