Badania na ojcostwo – jak można je wykonać?

Badania na ojcostwo cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ pozwalają potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo z prawdopodobieństwem sięgającym nawet 99%. Wiele osób zachęca coraz większa dostępność tego badania oraz jego atrakcyjna cena badania na ojcostwo. Dodatkowo analiza DNA jest wykonywana na szerokim zakresie próbek.

Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania na ojcostwo, Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania na ojcostwo, Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania na ojcostwo, Jak opisany jest wynik badania na ojcostwo

Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania na ojcostwo?
Jak opisany jest wynik badania na ojcostwo?

Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo w przypadku niemowlaka na ogół wymagają jedynie pobrania wymazu z wewnętrznej części policzka. Jest to najbardziej komfortowy sposób pobrania próbek od dzieci. Alternatywą jest także wykonanie analizy na podstawie tzw. mikrośladów, czyli włosa, zużytej chusteczki czy smoczka.

Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania na ojcostwo?

W przypadku dorosłych najprostszą i najtańszą metodą wykonywania analizy jest również pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. W laboratoriach można pobrać również krew żylną. Dorośli mogą wykonywać test na ojcostwo na podstawie mikrośladów, czyli przedmiotów osobistych czy codziennego użytku, na których może znaleźć się ślina, krew czy włosy.

Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania na ojcostwo?

Testy genetyczne na ojcostwo wykonywane na podstawie wymazów należą do stosunkowo prostych badań DNA. Z tego też powodu nie trzeba długo czekać na wynik, co jest dużą zaletą dla klientów laboratoriów. Standardowy czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo wynosi od 3 do 15 dni roboczych jednak może się zdarzyć, że analiza zostanie wykonana jeszcze szybciej.

Jak opisany jest wynik badania na ojcostwo?

Każdy solidny test na ojcostwo powinien zostać odpowiednio opisany. Wynik zawiera opis indywidualnego profilu genetycznego – jedna z liczb opisujących markery genetyczne pochodzi od matki, druga od ojca. W przypadku ojcostwa, markery pochodzące od ojca powinny być takie same u mężczyzny, jak i u jego dziecka. Jeśli w 4 badanych miejscach nie ma zgodności, można wykluczyć ojcostwo. W wyniku powinna znaleźć się pisemna informacja mówiąca o tym, czy ojcostwo zostało potwierdzone, czy wykluczone.