Badania na ojcostwo – informacje

Badania na ojcostwo są wykorzystywane przez osoby prywatne, jak i przez sądy. Analiza genetyczna daje wysoce wiarygodny wynik, któremu można zaufać. Oczywiście warto wybierać sprawdzone laboratoria, dzięki którym badanie można wykonać z zachowaniem odpowiednich procedur oraz w korzystnej cenie.

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania na ojcostwo, Czy do badania na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek, Z czego zrobić badanie na ojcostwo, Gdzie zrobić badanie na ojcostwo prywatnie

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Czy do badania na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek?
Z czego zrobić badanie na ojcostwo?
Gdzie zrobić badanie na ojcostwo prywatnie?

Czy trzeba być pełnoletnim, żeby zrobić badania na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo mogą być wykonywane u osób poniżej 18 roku życia. Laboratoria zastrzegają sobie jednak konieczność uzyskania zgody obojga rodziców. W praktyce jednak taki proceder należy do rzadkości – często zdarza się, że jeden z rodziców wykonuje badania DNA lub analizę zleca nawet inny krewny.

Czy do badania na ojcostwo potrzebny jest jakiś wniosek?

Zawsze przed wykonaniem badania genetycznego na ojcostwo osoba poddająca się badaniu musi wypełnić odpowiedni formularz zlecenia, który uzupełnia się danymi osobowymi i wyraża zgodę na wykonanie analizy. To właśnie wypełniony formularz jest podstawą do przesłania zestawu pobraniowego do testu na ojcostwo do domu pacjenta i rozpoczęcie procedury testu DNA.

Z czego zrobić badanie na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo wykonuje się na podstawie materiału genetycznego różnego typu. Najczęściej wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej części policzka lub próbkę krwi żylnej pobieranej w laboratorium. Znacznie droższe są testy wykonywane na podstawie próbek krwi domniemanego ojca oraz próbki krwi/płynu owodniowego od kobiety ciężarnej. Materiał ten pozwala na ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie trwania ciąży. Laboratoria w swojej ofercie mają również analizę mikrośladów – włosa, kawałka paznokcia czy zużytej chusteczki do nosa.

Gdzie zrobić badanie na ojcostwo prywatnie?

Test na ojcostwo można wykonać w każdym laboratorium genetycznym, które posiada ofertę komercyjną. Takie placówki można znaleźć w każdym większym mieście. Z racji tego, że zestaw pobraniowy jest przesyłany do domu, można skorzystać z ofert laboratorium znajdującego się na drugim końcu Polski. Większość formalności można bowiem załatwić zdalnie lub telefonicznie.