Anonimowy test DNA

Wszyscy doskonale wiedzą na czym polega jawny test na ojcostwo. Czasem można usłyszeć coś takiego, że mamy w obecnych czasach do czynienia z anonimowym testem DNA. Dlaczego mówi się o nim jako o anonimowym? Co należy o nim wiedzieć? Kto może go wykonać?

Jak wygląda anonimowy test DNA na ojcostwo, Dlaczego na wyniku anonimowego testu DNA na ojcostwo nie ma danych badanych osób, Jakie próbki zebrać do anonimowego testu DNA na ojcostwo, Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego testu DNA na ojcostwo

Jak wygląda anonimowy test DNA na ojcostwo?
Dlaczego na wyniku anonimowego testu DNA na ojcostwo nie ma danych badanych osób?
Jakie próbki zebrać do anonimowego testu DNA na ojcostwo?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego testu DNA na ojcostwo?

Jak wygląda anonimowy test DNA na ojcostwo?

Anonimowy test DNA na ojcostwo niczym nie różni się od jawnego badania na ojcostwo. Należy pobrać odpowiednie próbki do badania, które zostają wysłane do laboratorium. Jedyna różnica polega na tym, że w tym anonimowym teście nie ma podanych żadnych danych, nawet peselu. Matka w opisie dokumentu występuje jako “domniemana matka”, ojciec jako “domniemany ojciec”. Ich próbki porównywane są z dzieckiem.

Dlaczego na wyniku anonimowego testu DNA na ojcostwo nie ma danych badanych osób?

Ponieważ, jak sama nazwa wskazuje jest to badanie DNA na ojcostwo anonimowe, które gwarantuje osobie zamawiającej dyskrecję i pełną anonimowość. Przy czym należy wiedzieć, że takie badanie może wykonać dowolna osoba. Nawet taka, której próbki nie trafią do badania (np.dziadek dziecka).

Jakie próbki zebrać do anonimowego testu DNA na ojcostwo?

Tutaj tak samo – może to być wymaz z policzka. Aczkolwiek, jeżeli ktoś chce, aby nikt nie dowiedział się o takim badaniu, to może zebrać mikroślady, czyli np. włoski z cebulkami, ślinę. Może to być także krew. Zebranie mikrośladów jest jednak najbardziej pewne, dzięki czemu nikt nie będzie wiedział, że zdecydowaliśmy się na takie badanie.

Jakie próbki zebrać do anonimowego testu DNA na ojcostwo?

Wszystko tak naprawdę zależne jest od samego laboratorium, gdzie takie badanie jest wykonywane. Należy być świadomym tego, że czas oczekiwania liczy się od momentu dotarcia próbki do laboratorium, a nie od dnia jej wysłania kurierem. Średni czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo to ok. 7 dni. Niektóre placówki oferują, że są w stanie otrzymać wynik od 3 do 5 dni. Dlaczego taka rozbieżność? Jak już było wspomniane – dużo zależy od samej placówki, jak również od jakości próbki dostarczonej do wykonania badania.