Wszystko, co warto wiedzieć o testach na ojcostwo

Nowoczesne testy na ojcostwo są wysoce wiarygodne, a do tego łatwo dostępne. Mogą stanowić dowód w sądzie, wykorzystywany do potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa w sprawach spadkowych lub alimentacyjnych. Wiele osób wykonuje je również dla własnych potrzeb, szczególnie że badania DNA na ojcostwo można wykonać nawet bez wychodzenia z domu.

Czy testy na ojcostwo mogą się mylić, Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca, Czy tesy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca, Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo

Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?
Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca?
Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca?
Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo?

Czy testy na ojcostwo mogą się mylić?

Testy DNA na ojcostwo mają wysoki poziom wiarygodności, sięgający nawet 99%. Oczywiście nie oznacza to, że wyników nie można sfałszować. Laboratoria nie kontrolują próbek, które nadsyłają osoby prywatne – po prostu wykonują badanie na ojcostwo. W razie wątpliwości odnośnie tego, czy próbka była pozyskana prawidłowo, można pobrać ją ponownie w placówce laboratorium.

Jak zrobić testy na ojcostwo bez wiedzy ojca?

Teoretycznie zgoda ojca jest wymagana do wykonania badań DNA na ojcostwo. Analizy wykonywane prywatnie często zleca matka czy inna osoba, która chce sprawdzić ojcostwo, bez wiedzy drugiego rodzica. Wystarczy materiał genetyczny domniemanego ojca – włos, maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów. Materiał do badania ojcostwa razem z wymazem od dziecka przesyła się do laboratorium, które dokonuje analizy i przesyła wynik zleceniodawcy. Ojciec dziecka nie musi o niczym wiedzieć.

Czy testy na ojcostwo można wykonać po śmierci ojca?

Możliwe jest wykonanie testów na ojcostwo również po śmierci ojca, o ile dysponujemy materiałem do testu ojcostwa. Nie da się pobrać od ojca krwi czy wymazu z policzka, jednak można wykorzystać włos czy przedmioty higieny osobistej, na których będzie ślad materiału genetycznego. Jeśli nie ma możliwości pozyskania takiego materiału, możliwe jest badanie pokrewieństwa dziecka z najbliższym krewnym zmarłego.

Do czego potrzebny jest wynik testów na ojcostwo?

Wyniki testów na ojcostwo wykorzystywane są w celach prywatnych, by potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Mogą być również wykorzystywane do celów sądowych – wyniki analizy zlecanej przez sąd są traktowane jako dowód w sprawie. Zwykle dotyczy to postępowania alimentacyjnego czy spadkowego.