Badania DNA na ojcostwo możliwe nawet po śmierci ojca |
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Badania DNA na ojcostwo możliwe nawet po śmierci domniemanego ojca

Badania DNA rozwinęły się do tego stopnia, że testy na ojcostwo wykonywane są już nawet bez udziału domniemanego ojca, np. gdy ten zmarł. Co więcej, przy pomocy tego typu testów otrzymuje się tak samo pewny wynik, jak gdyby odbywały się one z udziałem osób żyjących.  Do przeprowadzenia pewnego testu DNA na ojcostwo laboratorium wykorzystuje 3 metody. To, którą z nich posługuje się w danym momencie zależy m.in. od płci osób uczestniczących w badaniu, w tym płci dziecka.

Badania DNA na ojcostwo po śmierci ojca z wykorzystaniem mikrośladów

Czyli wszelkich przedmiotów, których mężczyzna używał zanim zmarł i na których znajduje się jego DNA. Śladowe ilości swojego materiału genetycznego mógł on pozostawić np. na szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, szklance, kubku, widelcu, na bieliźnie, zakrwawionym plastrze, jak również na wielu innych rzeczach osobistych, które należały do niego przed śmiercią. Z przedmiotów tych izoluje się następnie DNA mężczyzny, tworzy jego indywidualny profil genetyczny i zestawia z profilem dziecka. Jeśli oba profile będą się ze sobą pokrywać w określonych miejscach, oznacza to, że badane dziecko jest biologicznym synem lub córką badanego, zmarłego mężczyzny. Jeśli badania DNA na ojcostwo ujawnią zbyt wiele różnic w tych profilach – ojcostwo zostaje automatycznie wykluczone.

A co jeśli rodzina nie posiada żadnych przedmiotów należących do nieżyjącego krewnego? Czasem decyzja o wykonaniu badania na ojcostwo podejmowana jest przecież po dłuższym czasie, a nawet po latach. Wtedy trudno o zdobycie szczoteczki do zębów czy maszynki do golenia naszego zmarłego członka rodziny. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ustalić, czy był on ojcem dziecka. W takim przypadku wystarczy pobrać próbki materiału genetycznego od któregoś z jego krewnych.

Badania DNA na ojcostwo – analiza chromosomu Y

Dziedziczonego w identycznej formie przez każdego z męskich członków danej rodziny. U wszystkich mężczyzn, którzy są ze sobą spokrewnieni w prostej linii chromosom Y wygląda tak samo. Na podstawie jego analizy da się więc ustalić, czy poszczególne osoby łączy biologiczna więź. Badania ojcostwa można przeprowadzić tą metodą jednak tylko wtedy, kiedy dziecko jest chłopcem (dziewczynki nie posiadają chromosomu Y) i mamy dostęp do męskich przedstawicieli rodziny zmarłego, np. brata, ojca albo dziadka.


Badania DNA ojcostwa na podstawie analizy statystycznej

Gdy rodzina nie posiada przedmiotów należących do zmarłego i nie można przeprowadzić analizy chromosomu Y, bo dziecko jest dziewczynką, laboratorium sięga po trzecią, równie skuteczną metodę badania DNA. Jest nią analiza statystyczna. Polega ona na tym, że od członków rodziny nieżyjącego mężczyzny, np. matki, siostry, innego z jego dzieci  (obojętnie jakiej są płci), pobiera się próbki DNA. Następnie ustala się ich profile genetyczne i porównuje z profilem dziecka. W trakcie badania laboratorium przeprowadza zaawansowaną analizę statystyczną, która pokazuje jak bardzo prawdopodobne jest, że badane osoby są ze sobą spokrewnione.

Opinie Pacjentów – sprawdź co o nas mówią

Oceń
Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Oceń