Ustalanie ojcostwa – chciałbym samodzielnie pobrać próbki do badania, czy jest taka możliwość?

samodzielne pobranie próbek do testu na ojcostwoTak, materiał genetyczny do prywatnego testu DNA na ojcostwo możesz pobrać samodzielnie w warunkach domowych. Ustalanie ojcostwa nie będzie wymagało od Ciebie ani szczególnych umiejętności, ani specjalnego przygotowania.

Od strony klienta ustalanie ojcostwa wiąże się z szybką i łatwą procedurą. W pobraniu wymazów pomoże Ci zestaw testowy, zawierający 4 komplety sterylnych wymazówek. Pobranie wszystkich materiałów trwa chwilę, jest bezpieczne dla badanych i całkowicie bezbolesne, a wynik dostarcza pewnej informacji.

Ustalanie ojcostwa – jak mogę nabyć zestaw do pobierania materiału genetycznego?

Zestaw, który umożliwi Ci przygotowanie próbek DNA do testu na ojcostwo możesz otrzymać składając wcześniejsze zamówienie – drogą telefoniczną, e-mailem, przez formularz elektroniczny lub czat. Miejscem dostarczenia zestawu może być Twój adres domowy (lub inny wskazany przez Ciebie), adres zakładu pracy, paczkomat lub urząd pocztowy. Otrzymasz go już nawet po 24 godzinach od momentu złożenia zamówienia – albo w kopercie z wypisanym adresem laboratorium, albo w formie dyskretnej przesyłki, a więc bez adresu i żadnych oznaczeń, sugerujących skąd mogła nadejść. Dzięki temu ustalanie ojcostwa jest nie tylko komfortowe, ale i dyskretne.

Ustalanie ojcostwa – otrzymałem zestaw i co teraz?

Teraz możesz spokojnie zacząć pobierać wymazy od siebie i dziecka. Oddać próbki swojego DNA może oczywiście również matka (opcjonalnie). Pobranie wymazu nie sprawi Ci zapewne najmniejszego problemu, jeśli tylko zachowasz kilka prostych zasad i będziesz postępować tak, jak pokazuje dołączona do zestawu instrukcja.

O czym musisz pamiętać, decydując się na ustalanie ojcostwa z samodzielnym pobraniem próbek?

Na godzinę przed pobraniem wymazów nie jedz, nie pij kawy, herbaty, soków i innych słodzonych napojów. Możesz spożywać jedynie czystą wodę. Nie pal też papierosów i nie żuj gumy. Zabrudzenie próbki, np. resztkami jedzenia, może spowodować, że laborantom trudniej będzie otrzymać z niej profil genetyczny i ustalanie ojcostwa wydłuży się w czasie.  Zasady te obowiązują wszystkich uczestników badania DNA na ojcostwo. W przypadku małego dziecka przerwa w jedzeniu i piciu może być jednak skrócona do 30 minut.

Po takim niewielkim przygotowaniu możesz zacząć pobierać wymazy do badania na ojcostwo. Załóż znajdujące się w zestawie jednorazowe rękawiczki i wyjmij z opakowania pierwszą wymazówkę, uważając, aby nie dotykać nią o żadną niesterylną nawierzchnię. Włóż wymazówkę do buzi (od strony wacika) i zbierz wymaz z policzka, pocierając o jego wewnętrzną stronę ok. 10-krotnie. Teraz powtórz całą czynność na drugim policzku przy użyciu drugiej wymazówki z kompletu. Po pobraniu wymazów od wszystkich uczestników badania ojcostwa, odeślij je do laboratorium wraz z wypełnionym formularzem zlecenia testu, w zaadresowanej kopercie zwrotnej, którą znajdziesz w zestawie pobraniowym.

Ustalanie ojcostwa – czy do badania mogę wysłać tylko wymazy?

Nie, ustalanie ojcostwa z powodzeniem może też odbyć na podstawie włosów z cebulkami, plam krwi, szczoteczki do zębów, wydzieliny z nosa na chusteczce, woskowiny na patyczku do czyszczenia uszu oraz całej listy innych przedmiotów.

Ustalanie ojcostwa – jak otrzymam wynik?

Otrzymasz go po 3-5 dniach roboczych (istnieje możliwość przyspieszenia analizy), w formie listu priorytetowego poleconego, e-mailem w pliku zabezpieczonym hasłem lub telefonicznie (po zweryfikowaniu hasła bezpieczeństwa). Ustalanie ojcostwa zawsze kończy się wydaniem pewnego wyniku, tj. takim, który jednoznacznie potwierdzi ojcostwo lub jednoznacznie je wykluczy.