Testy na ojcostwo – kiedy są pewne?

Testy na ojcostwo są łatwo dostępne i stosunkowo tanie, dlatego ich popularność stale rośnie. Może je wykonać każdy, kto ma wątpliwości co do ojcostwa lub szuka ostatecznego potwierdzenia przypuszczeń. Na tego typu badania DNA mogą zdecydować się także krewni, którzy chcą ustalić, czy dana osoba jest biologicznym ojcem dziecka.

Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej, Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny, Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo, Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka

Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej?
Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny?
Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo?
Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka?

Czy badanie na ojcostwo można wykonać u osoby martwej?

Badanie na ojcostwo można wykonać nawet u osoby zmarłej – jest ono oparte na tzw. mikrośladach (test na ojcostwo z mikrośladów). Wystarczy dostarczyć do laboratorium próbkę zawierającą materiał DNA osoby zmarłej – może to być szczoteczka do zębów, włos, maszynka do golenia. Jednocześnie pobiera się próbkę (zwykle wymaz z policzka) od dziecka – laboratorium dokonuje porównania materiału genetycznego znajdującego się w próbkach.

Ile markerów trzeba zbadać, żeby wynik badania na ojcostwo był pewny?

Wiarygodność testów DNA na ojcostwo sięga 99%, jednak dotyczy to testów poddających analizie 24 markery DNA. W przypadku mniejszej ilości analizowanych markerów, wynik może nie być dostatecznie wiarygodny. W poszukiwaniu najlepszych testów warto więc szukać analizy badającej co najmniej 24 markery genetyczne.

Gdzie szukać pewnego badania na ojcostwo?

W poszukiwaniu odpowiedniego laboratorium zajmującego się przeprowadzaniem badań ojcostwa, warto posiłkować się internetem. Z oferty tego typu badań korzysta wiele osób, pozostawiając opinię dotyczącą jakości badania, zakresu oferty laboratorium czy wykorzystywanych technik. Nie warto korzystać z oferty laboratoriów proponujących badania DNA na ojcostwo w wyjątkowo okazyjnych cenach, szczególnie jeśli nie są one sprawdzone przez klientów.

Czy w badaniu na ojcostwo musi brać udział matka?

Testy ojcostwa teoretycznie wymagają zgody matki. W praktyce jednak laboratoria nie wymagają żadnej pisemnej zgody od osoby, która dostarcza próbki. Wielu ojców wykonuje więc badania pozyskując od dziecka wymaz lub inny nośnik materiału genetycznego i nie musi o tym wiedzieć matka. Z tego tytułu ojcu nie grożą żadne kary.