Test na ojcostwo z mikrośladów

Test na ojcostwo standardowo wykonuje się na podstawie analizy wymazu pobranego z wewnętrznej strony policzka. Nie oznacza to jednak, że testy na ojcostwo nie mogą zostać przeprowadzone w inny sposób. Istnieje możliwość wykonania badania DNA na podstawie tzw. mikrośladów, które umożliwiają przeprowadzenie badana nawet w przypadku osoby zmarłej.

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo, Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo, Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo?
Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?
Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo?

Przedmioty codziennego użytku nadają się do przeprowadzenia analizy DNA. Ważne, by znajdował się na nich materiał genetyczny. Próbki niestandardowe wykorzystuje się do badań na ojcostwo z wykorzystaniem tzw. mikrośladów. Mikroślady znajdują się na maszynce do golenia – są tam zarówno włosy, jak i resztki krwi czy naskórka.

Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Maszynkę do golenia należy zabezpieczyć przy pomocy jednorazowych rękawiczek. Należy ją umieścić w czystej papierowej kopercie lub sterylnym pojemniku, który można kupić w aptece. Jeśli maszynka do golenia jest mokra, należy pozostawić ją do wyschnięcia. Podczas zabezpieczania próbki trzeba uważać, by nie dotykać miejsc, w których znajduje się materiał genetyczny nadający się do analizy w badaniu DNA na ojcostwo. Można go bowiem uszkodzić lub zanieczyścić.

Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Próbki niestandardowe mogą mieć bardzo różny charakter. Do badań ojcostwa nadają się włosy w ilości co najmniej 5 sztuk wraz z cebulkami. Można również badać szczoteczki do zębów, gryzaki i smoczki dziecięce, słomki, paski z glukometru. Mogą to być każde próbki, z których da się wyodrębnić materiał genetyczny.

Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Test DNA na ojcostwo badający mikroślady wymaga zastosowania bardziej zaawansowanych technik niż zwykły test ojcostwa na podstawie wymazu z policzka. Z tego tytułu wzrasta również cena badania DNA. A więc ile kosztuje test na ojcostwo? Za analizę DNA pochodzącego z tzw. mikrośladów, czyli również z maszynki do golenia, należy zapłacić około 1000 złotych. Ostateczna cena testu na ojcostwo jest jednak ustalana przez laboratorium, które wykonuje badanie.