Żona mnie zdradziła i jest w ciąży – co teraz?

Żona mnie zdradziła i jest w ciąży – co teraz? Twoja żona/partnerka dopuściła się zdrady i okazuje się, że będzie miała dziecko. Martwisz się, że nie jest Twoje? Nie wiesz, czy możesz to sprawdzić jak najszybciej? A może zastanawiasz się, czy możesz zrobić test na ojcostwo jeszcze na etapie ciąży? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Tego dowiesz się z artykułu:

Żona mnie zdradziła i jest w ciąży – co teraz?
Czy da się zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Czy lepiej zrobić test na ojcostwo w ciąży czy po narodzinach?

Żona mnie zdradziła i jest w ciąży – co teraz?

Sama informacja o zdradzie może już być bardzo przygnębiająca. Jednak sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy okazuje się, że żona jest w ciąży. A może nie masz pewności, że żona ma kochanka, ale podejrzewasz ją o zdradę?

W takich okolicznościach trudno cieszyć się na wieść o przyszłym potomku, którego możesz nie być ojcem, Niestety takie wątpliwości same nie miną. Trzeba wykonać pewne działania, aby się ich pozbyć! Co więc zrobić, aby pozbyć się swoich wątpliwości i przestać się zadręczać? Najlepszym sposobem jest wykonanie badanie DNA na ojcostwo.

Czy da się zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Wiele osób sądzi, że na etapie ciąży nie da się wykonać testu na ojcostwo i zadręczają się swoimi wątpliwościami przez kilka miesięcy. Jednak to błędne myślenie! Test na ojcostwo można wykonać bez problemu już od 8 tygodnia ciąży.

Tak więc prawie na samym początku ciąży możesz uzyskać odpowiedź, czy faktycznie jesteś ojcem dziecka. W trakcie badania pobiera się próbkę krwi ciężarnej, z której następnie izoluje się DNA dziecka. W kolejnym etapie uzyskany w ten sposób materiał genetyczny porównuje się z wymazem domniemanego ojca.

Test na ojcostwo w trakcie ciąży można wykonać jeszcze w inny sposób. W badaniach, wykonywanych od 15 tygodnia ciąży wykorzystuje się próbkę płynu owodniowego. Zostaje ona pobrana w trakcie badań prenatalnych pod kontrolą USG. Ta metoda pozwala nie tylko określić, kto jest ojcem dziecka, ale też zbadać dziecko pod kątem kątem najczęstszych wad genetycznych, m.in. zespołu Downa.

Czy lepiej zrobić test na ojcostwo w ciąży czy po narodzinach?

Niektórzy mają dylemat, czy test na ojcostwo robić w ciąży czy dopiero po narodzinach dziecka. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo, że na każdym z tych etapów można jednoznacznie wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Jednak im szybciej wykonasz test, tym szybciej zyskasz pewność, że dziecko jest Twoje.

Trzeba jednak pamiętać, że dziecko zyskuje osobowość prawną dopiero po narodzinach. Zatem test wykonany w ciąży nie będzie zawierał danych osobowych, a w związku z tym może nie zostać rozpatrzony w sądzie, np. przy sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. Ostateczna decyzja zawsze należy jednak do sądu.