bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego

Sądowe ustalenie ojcostwa wcale nie musi być skomplikowane. Postępowanie toczy się dość szybko, jeśli matka i domniemany ojciec współpracują z sądem. Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego? Nawet w takiej sytuacji postępowanie wciąż jest możliwe. Zobacz, jak w takiej sytuacji przebiega sprawa o ustalenie ojcostwa.

Sądowe ustalenie ojcostwa – jak wyglądają procedury?

W sytuacji, gdy dziecko nie pochodzi ze związku formalnego lub nie zostało uznane przez żadnego mężczyznę, można wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa. Wniosek składa się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego lub powoda. Może to zrobić matka, pełnoletnie dziecko, prokurator lub mężczyzna, który podejrzewa, że jest ojcem danego dziecka [1], [2].

Podczas postępowania sąd musi zweryfikować ojcostwo mężczyzny. W tym celu może przesłuchać świadków lub zapoznać się z otrzymaną korespondencją. Jednak najbardziej wiarygodnym dowodem dla sądu będą badania DNA. Możemy wykonać je samodzielnie przed rozpoczęciem postępowania. W tym celu dostępne są badania z zachowaniem procedur sądowych.

Badanie to polega na pobraniu od domniemanego ojca, dziecka i matki wymazów z policzka. Każde badanie, które odbywa się z zachowaniem procedur sądowych rozpoczyna się sprawdzeniem dokumentów, celem potwierdzenia tożsamości osób, od których pobierane są próbki. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia osób, od których pobierane są próbki. Ponadto już po wykonaniu badania wydawana jest ekspertyza biegłego sądowego [2]. W sytuacji gdy domniemany ojciec nie chce brać udziału w badaniu sądowym można również zlecić badanie prywatne, którego wynik również można wykorzystać w sądzie jako dowód.

Uznanie ojcostwa danego mężczyzny skutkuje przyznaniem mu władzy rodzicielskiej. Dziecku od tego momentu przysługuje prawo do noszenia nazwiska ojca, otrzymywania alimentów i dziedziczenia spadku po ojcu. Matka dziecka z kolei może wnioskować o zwrot kosztów, które poniosła w związku z ciążą i porodem [2], [3].

Kobiety zakładające sprawy o ustalenie ojcostwa mają czasem obawy, które rozwieje poniższy dylemat w kwestii – sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego. Czy niestawiennictwo domniemanego ojca na sprawie pozwoli mu uniknąć ewentualnych konsekwencji?

Sprawa o ustalenie ojcostwa a nieobecność pozwanego – co jeśli pozwany nie stawi się na rozprawie?

Wielu ojców próbuje uniknąć płacenia alimentów, nie stawiając się na rozprawie. Jest to bezskuteczne rozwiązanie. W Polskim prawie istnieje zapis mówiący, że sytuacji, gdy nie da się ustalić miejsca pobytu ojca, sąd musi wyznaczyć kuratora. Będzie on reprezentował domniemanego ojca podczas postępowania [4].

W przypadku nieobecności ojca na postępowaniu matka lub pełnoletnie dziecko będą musieli udowodnić ojcostwo danego mężczyzny. W tym celu przedstawić muszą konkretne dowody. Może być to np. korespondencja, zdjęcia czy zeznania świadków. Coraz większa dostępność badań genetycznych sprawia, że kobiety często na własną rękę wykonują badania DNA na ojcostwo, aby móc przedstawić pewny i jednoznaczny dowód, który w oczach sądu jest ostatecznym dowodem na to, że wskazany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Po zapoznaniu się z dowodami sąd wyda tzw. wyrok zaoczny. Może on w nim uznać ojcostwo lub oddalić powództwo, jeśli uzna dowody za niewystarczające [4]. Nawet wynik badania prywatnego można z powodzeniem wykorzystać w sądzie! Jeśli masz pytania i zastanawiasz się jak to wszystko zorganizować, skontaktuj się z nami – nr tel. 534 942 008, doradzimy jak postąpić w danej sytuacji.

Źródła:

 1. https://mamotoja.pl/rodzina/prawo-i-finanse/ustalenie-ojcostwa-kto-moze-zlozyc-pozew-czy-mozna-domagac-sie-alimentow-16070-r1/
 2. https://pewnytato.pl/ustalenie-ojcostwa-krok-kroku/
 3. https://www.infor.pl/prawo/alimenty/ustalenie-ojcostwa/251755,Jakie-sa-skutki-uznania-ojcostwa.html
 4. https://bezprawnik.pl/ustalenie-ojcostwa/
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.