Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego krok po kroku
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego krok po kroku

Wielu mężczyzn zastanawia się, jak wygląda rejestracja dziecka pozamałżeńskiego – czy formalności przebiegają tak samo, gdy rodzice są małżeństwem? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania i wyjaśniamy, dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto przeprowadzić badania DNA.

Jakie są formalności podczas rejestracji dziecka pozamałżeńskiego?

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego to zgłoszenie jego narodzin przez matkę, ojca (prawnego) lub ich pełnomocnika. Miejscem, w którym należy to bezpłatnie zrobić, jest Urząd Stanu Cywilnego (możliwa jest osobista wizyta lub szybkie i wygodne zgłoszenie internetowe).

Należy pamiętać, aby USC był odpowiedni dla miejsca narodzin dziecka, a nie miejsca zamieszkania jego lub rodziców.

Rejestracji dziecka pozamałżeńskiego należy dokonać w ciągu 21 dni od momentu wydania w szpitalu karty urodzenia.

Niezbędny jest do tego dokument tożsamości osoby zgłaszającej, która otrzyma specjalny protokół z danymi dziecka wymagający podpisu. Następnie zostanie wydany odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o  nadanym numerze PESEL oraz powiadomienie o zawiadomieniu.

Czy można uznać ojcostwo w czasie rejestracji w USC?

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego może być dokonana jedynie przez ojca prawnego. Uznanie ojcostwa możliwe jest już w ciąży, jednak wiele par decyduje się na to dopiero podczas rejestracji w USC.

Polega ono na złożeniu dobrowolnego oświadczenia mężczyzny, że jest ojcem dziecka, które musi być potwierdzone przez matkę. Dlatego też w takim wypadku konieczna jest obecność obojga rodziców.

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego, gdy dziecko ma innego ojca prawnego

Rejestracja dziecka pozamałżeńskiego jest bardziej skomplikowana w sytuacji, gdy jego matka ma męża lub od ustania jej małżeństwa minęło mniej niż 300 dni. W tym wypadku ojcem prawnym dziecka jest mąż lub były mąż.

Zostanie on automatycznie wpisany do aktu urodzenia, nawet jak nie utrzymuje z matką dziecka żadnych kontaktów. Wynika to z zasady domniemanego ojcostwa. By uznanie biologicznego ojca za prawnego było możliwe, wcześniej konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa.

Dlaczego przed uznaniem ojcostwa warto zrobić test DNA?

Uznanie ojcostwa powinno być odpowiedzialną decyzją, a nie podjętą pod wpływem impulsu, by tylko ratować związek. Bycie ojcem prawnym to oprócz przywilejów, również obowiązki, np. finansowe.

Jeśli więc mężczyzna podczas rejestracji dziecka pozamałżeńskiego potwierdzi, że jest jego ojcem i będzie zobowiązany płacić alimenty, to w sytuacji, gdy okaże się, że to nie jest jego potomek, nie odzyska już wpłaconych pieniędzy.

Jeśli mężczyzna ma jakiekolwiek wątpliwości co do swojego ojcostwa, powinien przeprowadzić test na ojcostwo. Czas na rejestrację dziecka pozamałżeńskiego to 21 dni, więc jest to wystarczająco długi okres, by skorzystać z badań DNA. Dają one szansę na to, by podjąć właściwą decyzję i uniknąć ewentualnych konsekwencji.

Test na ojcostwo możliwy jest do realizacji już w ciąży, a jego wynik daje niepodważalną pewność!

Czy możliwa jest rejestracja dziecka w USC bez ojca?

Urodzenie dziecka może być zgłoszone przez np. samą matkę. Nie zachodzi potrzeba, by robili to oboje opiekunowie prawni.

Mają miejsce również sytuacje, gdy dziecko nie ma ojca prawnego – mężczyzna nie uznał dziecka, a urodziło się poza małżeństwem, więc nie zachodzi zasada domniemania. W takim wypadku jako imię ojca wpisywane jest to, które wskaże matka lub jedno z popularnych polskich imion. Natomiast nazwisko dziecko otrzymuje po matce.

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.