Nietypowe przypadki, z którymi zgłosili się do nas pacjenci

Zgłaszający się do nas w różnych sytuacjach życiowych pacjenci zawsze spotykają się z indywidualnym podejściem i zaangażowaniem konsultantów medycznych. Dzięki dużemu doświadczeniu laboratorium jesteśmy w stanie odpowiedzieć na ich różnorodne i nie zawsze proste potrzeby, a przez to znaleźć dla nich najlepsze rozwiązanie.

nietypowe przypadki,z którymi zgłosili się do nas pacjenci

Laboratorium może ustalić biologiczne pokrewieństwo praktycznie z każdej próbki zawierającej DNA. Może określić różne relacje nawet wtedy, gdy jedna z badanych osób nie żyje lub badane dziecko jeszcze się nie narodziło. Poniżej przeczytasz, jak pomogliśmy pacjentom, którzy zgłosili się do nas z nietypowymi sprawami.

Puszka po napoju, guma do żucia i inne nietypowe próbki

Pewne badanie DNA możesz wykonać na podstawie dowolnej próbki z materiałem genetycznym. Pacjenci przekazali m.in. szczoteczkę do zębów, sztućce, szklankę, maszynkę do golenia, włosy, zużytą podpaskę, niedopałek papierosa, gryzaczek, smoczek, bieliznę z wydzielinami, słomkę z soczku, gumę do żucia, chusteczkę ze śladami kataru… Jak widzisz, wcale nie muszą to być tylko wymazy z policzka czy krew pobrana prosto od pacjenta! Czytaj więcej o badaniu ojcostwa z włosa i innych próbek

Siostry czy nie? Zyskały pewność po 60 latach

Kiedy zgłosiły się do nas dwie około 60-letnie kobiety, nie miały pewności, czy rzeczywiście są siostrami. Podejrzewały, że mają wspólnego ojca, jednak dwie biologiczne matki. Nie były w posiadaniu żadnych przedmiotów osobistych tego mężczyzny, dlatego nie było możliwości wyizolowania jego DNA. Po przekazaniu ich próbek analizie poddano więc chromosomy X. Co wykazało badanie? Okazało się, że rzeczywiście ich ojcem jest ten sam mężczyzna!

Pewne badanie również po śmierci

Jedna z pacjentek chciała po wielu latach zyskać pewność co do ojcostwa. Przekazała więc do badania na ojcostwo używaną maszynkę do golenia mężczyzny, którego uważała za swojego ojca – 10 lat po jego śmierci. Ustalenie i porównanie profili genetycznych w jednoznaczny sposób wykluczyło ojcostwo tego mężczyzny.

Jak to możliwe? Analizowane w badaniu genetycznym fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają. Są ustalone już w życiu płodowym i mogą zostać wyizolowane także po śmierci.

Jeden brat czy drugi – który jest ojcem?

W tym przypadku do testu na ojcostwo trzeba było włączyć również matkę dziecka – nie wystarczyło tylko porównanie DNA każdego z mężczyzn z DNA dziecka. Bardzo bliskie pokrewieństwo między braćmi uniemożliwiło bowiem jednoznaczne wykluczenie ojcostwa któregoś z nich. Dzięki wykorzystaniu również próbki matki udało się ustalić w sposób pewny, kto jest biologicznym ojcem, a wątpliwości zostały rozwiane.

Więcej informacji:


porozmawiaj o badaniu z konsultantem