Jaka próbka jest najlepsza do testu na ojcostwo?

Przed wykonaniem testu DNA weryfikującego ojcostwo rodziny mogą zastanawiać się, jaką najlepszą próbkę dostarczyć do laboratorium. Okazuje się, że najlepsza jest… każda próbka. Ale pod warunkiem, że zawiera ona oczywiście materiał genetyczny pochodzący od badanej osoby. Dlaczego? Dlatego, że fragmenty, które są analizowane w tym badaniu, są niezmienne, a także ustalone już w chwili poczęcia. Co warto więc przekazać do badania ojcostwa?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jaka próbka jest najlepsza do testu na ojcostwo?

Dobre laboratorium posiadające odpowiednia wiedzę, doświadczenie i oczywiście sprawny sprzęt nie podzieli dostarczonych próbek na te, które nadają się do badania DNA lub takie, które mogłyby zostać odrzucone. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że chodzi o próbki zawierające materiał genetyczny I pochodzące rzeczywiście od badanej osoby.

Jakie próbki nadają się do badań na ojcostwo?

Oprócz wymazów z policzka do analizy można przekazać na przykład popularną szczoteczkę do zębów, a od małych dzieci smoczek, gryzak lub chociażby łyżeczka.

Z przedmiotów codziennego użytku można wykorzystać także: kubek, szklankę, butelkę lub puszkę czy też sztućce. Ponadto sprawdzi się maszynka do golenia. Inną formę próbki może stanowić patyczek z loda czy z lizaka. Kolejnymi ciekawymi próbkami są chusteczka z katarem albo plaster z krwią.

Przeczytaj: Test na ojcostwo w oparciu o mikroślady

Jak przygotować próbkę do badań ojcostwa?

Przygotowanie próbki do przeprowadzenia badania genetycznego to ważna część procesu. Zaleca się spakowanie każdej próbki do nowej i czystej koperty czy też kartonu, jeśli próbką jest szklanka czy cokolwiek innego, co mogłoby się stłuc. Wymazy pobrane na patyczki z zestawu wystarczy spakować z powrotem do kartonika, w którym się znajdowały.

Przygotowane i spakowane próbki trzeba jeszcze opisać, uwzględniając dane badanej osoby. Przykładem może być: “dziecko – płeć”, “domniemany ojciec”.

Przeczytaj też: Jak należy przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?