Jak przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Przechowywanie DNA – jak przechowywać próbki? Wymazy i próbki dyskretne

Pozyskiwanie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest tak proste, że wielu Pacjentów decyduje się na samodzielne pobranie wymazów. Kiedy już cała procedura zakończy się sukcesem pojawia się pytanie o to, jak przechowywać przygotowane materiały przed wysłaniem ich do laboratorium. Może się przecież zdarzyć, że nie będziemy w stanie nadać przesyłki zaraz po pobraniu. A mikroślady? Czy one też wymagają szczególnego traktowania? Odpowiednio przygotowane próbki świetnie się przechowują – analizowaliśmy nawet 30-letnie materiały! Jak przechowywać DNA?

Jak pobrać wymazy z policzka do testu na ojcostwo?

Pobranie wymazu polega na potarciu wewnętrznej strony policzka specjalnie przygotowanymi do tego wymazówkami (patyczkami zakończonymi bawełnianą końcówką). W każdym opakowaniu znajdują się po dwie takie wymazówki, które przeznaczone będą dla jednej osoby. 

Aby wymaz został pobrany prawidłowo, należy kilkunastokrotnie potrzeć (ruchem tam i z powrotem) obie strony policzków, posługując się przy tym dwiema osobnymi wymazówkami. Analizie podlegają nie tyle próbki śliny, co znajdujące się w jamie ustnej komórki nabłonkowe. Dlatego też samo poślinienie wacika okaże się niewystarczające.

Jeśli zależy Ci na czasie, zamiast wykorzystania patyczków z zestawu wymazy możesz pobrać na zwykłe patyczki kosmetyczne. Wtedy wystarczy wykorzystać patyczki jak do uszu, obcinając główkę z jednej strony.


Jak przechowywać wymazy z policzka do testu na ojcostwo?

Po pobraniu próbek należy włożyć je do opakowania, z którego zostały wyjęte. Tak zabezpieczone materiały należy przechowywać aż do wysyłki w suchym, zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Najlepiej sprawdzi się zwykła szafka czy szuflada.

Oczywiście najkorzystniej byłoby gdyby próbki dotarły do laboratorium jak najszybciej – najlepiej w przeciągu 2-3 dni. Znajdujące się na  wymazówkach DNA jest jednak bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie ma konieczności wysyłania ich w trybie natychmiastowym.

Jakie próbki dyskretne nadają się do testu na ojcostwo?

Zamiast wymazów z policzka do testu na ojcostwo możesz z powodzeniem wykorzystać materiały dyskretne Do tego celu wykorzystuje się przedmioty należące do badanej osoby. Z danych przedmiotów jesteśmy w stanie pobrać właściwy materiał genetyczny. Mogą nimi być np.:

 • szczoteczka do zębów,
 • maszynka do golenia,
 • włosy wyrwane wraz z cebulkami,
 • kubek/szklanka/kieliszek,
 • butelka/puszka/słomka po napoju,
 • smoczek/gryzak,
 • patyczek z loda/lizaka,
 • chusteczka z katarem lub innymi wydzielinami,
 • plaster z krwią,
 • niedopałek papierosa,
 • gumki z pampersa.O

Jak przechowywać próbki dyskretne do testu na ojcostwo?

Aby nie zanieczyścić próbek własnym DNA, najlepiej zbierać je przy pomocy rękawiczek lub przez chusteczkę/papierowy ręcznik, a następnie włożyć do suchej papierowej torebki lub koperty. Jeśli są to próbki szklane, można umieścić je w kartoniku. Każdą próbkę należy spakować osobno i podpisać (np. domniemany ojciec, dziecko – płeć).

Dlaczego to ważne, aby przechowywać próbki w opakowaniu papierowym? Dzięki temu mają dostęp powietrza, więc nie zapleśnieją. Nie chowaj próbek (szczególnie wilgotnych) do woreczka czy plastikowego pudełka.

Jak długo można przechowywać próbki DNA?

Odpowiednio zapakowane próbki, przechowywane w suchym i zacienionym miejscu (szafka, szuflada) bardzo długo nadają się do badania. Nawet trwający kilka dni transport nie obniży wartości pobranego DNA. Analizowaliśmy nawet 30-letnie próbki. Zalecamy jednak, by wysłać je w ciągu 2-3 dni od pobrania, co zminimalizuje ryzyko, że próbki będą niezdatne do testu.

jakość_badań_mob
jakość badań

Warto pamiętać, że to materiał biologiczny. To oznacza, że może dojść np. do degradacji DNA. Nic straconego – w cenie masz gwarancję na próbki do skutku. A to oznacza, że jeśli nie będzie nadawała się do badania, możesz bezpłatnie przekazać kolejną. Wielu Pacjentów od razu wysyła kilka próbek.

To bardzo ważna informacja, biorąc pod uwagę fakt, iż w wielu placówkach koszt ponownego dostarczenia próbek do analizy waha się w granicach 200-300zł. Oferując gwarancję na próbki, jednocześnie zapewniamy, iż cena za badanie jest stała i niezmienna!

Więcej informacji:

Oceń
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Oceń