Jak należy przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

Przechowywanie DNA – jak przechowywać próbki? Wymazy i próbki dyskretne

Pozyskiwanie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest tak proste, że wielu Pacjentów decyduje się na samodzielne pobranie wymazów. Kiedy już cała procedura zakończy się sukcesem pojawia się pytanie o to, jak przechowywać przygotowane materiały przed wysłaniem ich do laboratorium. Może się przecież zdarzyć, że nie będziemy w stanie nadać przesyłki zaraz po pobraniu. A mikroślady? Czy one też wymagają szczególnego traktowania?Odpowiednio przygotowane próbki świetnie się przechowują – analizowaliśmy nawet 30-letnie materiały! Jak przechowywać DNA?

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak pobrać wymazy z policzka do testu na ojcostwo?

jak przechowywać próbki DNA, jak przechowywać próbki do testu na ojcostwoJeśli to możliwe, wymazy warto pobierać w jednorazowych rękawiczkach z zestawu. Pobranie wymazu polega na potarciu wewnętrznej strony policzka specjalnie przygotowanymi do tego wymazówkami (patyczkami zakończonymi bawełnianą końcówką). W każdym opakowaniu znajdują się po dwie takie wymazówki, które przeznaczone będą dla jednej osoby. 

Aby wymaz został sporządzony prawidłowo, należy co najmniej 10-krotnie potrzeć (ruchem tam i z powrotem) obie strony policzków, posługując się przy tym dwiema osobnymi wymazówkami. Analizie podlegają nie tyle próbki śliny, co znajdujące się w jamie ustnej komórki nabłonkowe. Dlatego też samo poślinienie wacika okaże się niewystarczające.

⏩ Jeśli zależy Ci na czasie, zamiast wykorzystania patyczków z zestawu wymazy możesz pobrać na zwykłe patyczki kosmetyczne. Wtedy wystarczy wykorzystać patyczki jak do uszu, obcinając główkę z jednej strony.

Jak przechowywać wymazy z policzka do testu na ojcostwo?

📍 Po pobraniu próbek należy włożyć je do opakowania, z którego zostały wyjęte. Tak zabezpieczone materiały należy przechowywać aż do wysyłki w suchym, zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Najlepiej sprawdzi się zwykła szafka czy szuflada.

Oczywiście najkorzystniej byłoby gdyby próbki dotarły do laboratorium jak najszybciej – najlepiej w przeciągu 2-3 dni. Znajdujące się na  wymazówkach DNA jest jednak bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie ma konieczności wysyłania ich w trybie natychmiastowym.

Jakie próbki dyskretne nadają się do testu na ojcostwo?

Zamiast wymazów z policzka do testu na ojcostwo możesz z powodzeniem wykorzystać materiały dyskretne 🍼 🍴 🥃 Do tego celu wykorzystuje się przedmioty należące do badanej osoby. Z danych przedmiotów jesteśmy w stanie pobrać właściwy materiał genetyczny. Mogą nimi być np.:

 • szczoteczka do zębów,
 • maszynka do golenia,
 • włosy wyrwane wraz z cebulkami,
 • kubek/szklanka/kieliszek,
 • butelka/puszka/słomka po napoju,
 • smoczek/gryzak,
 • patyczek z loda/lizaka,
 • chusteczka z katarem lub innymi wydzielinami,
 • plaster z krwią,
 • niedopałek papierosa,
 • gumki z pampersa.O

Jak przechowywać próbki dyskretne do testu na ojcostwo?

Aby nie zanieczyścić próbek własnym DNA, najlepiej zbierać je przy pomocy rękawiczek lub przez chusteczkę/papierowy ręcznik, a następnie włożyć do suchej papierowej torebki lub koperty. Jeśli są to próbki szklane, można umieścić je w kartoniku. Każdą próbkę należy spakować osobno i podpisać (np. domniemany ojciec, dziecko – płeć).

⏩ Dlaczego to ważne, aby przechowywać próbki w opakowaniu papierowym? Dzięki temu mają dostęp powietrza, więc nie zapleśnieją. Nie chowaj próbek (szczególnie wilgotnych) do woreczka czy plastikowego pudełka.

Jak długo można przechowywać próbki DNA?

Odpowiednio zapakowane próbki, przechowywane w suchym i zacienionym miejscu (szafka, szuflada) bardzo długo nadają się do badania. Nawet trwający kilka dni transport nie obniży wartości pobranego DNA. Analizowaliśmy nawet 30-letnie próbki. Zalecamy jednak, by wysłać je w ciągu 2-3 dni od pobrania, co zminimalizuje ryzyko, że próbki będą niezdatne do testu.

📍 Warto pamiętać, że to materiał biologiczny. To oznacza, że może dojść np. do degradacji DNA. Nic straconego – w cenie masz gwarancję na próbki do skutku. A to oznacza, że jeśli nie będzie nadawała się do badania, możesz bezpłatnie przekazać kolejną. Wielu Pacjentów od razu wysyła kilka próbek.

To bardzo ważna informacja, biorąc pod uwagę fakt, iż w wielu placówkach koszt ponownego dostarczenia próbek do analizy waha się w granicach 200-300zł. Oferując gwarancję na próbki, jednocześnie zapewniamy, iż cena za badanie jest stała i niezmienna!

 

Więcej informacji:

.

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka
Rate this post

porozmawiaj o badaniu z konsultantem

Rate this post
Rate this post