Jak należy przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

jak przechowywać próbki DNA, jak przechowywać próbki do testu na ojcostwoJak przechowywać próbki DNA przed wysłaniem do laboratorium?

Pozyskiwanie próbek do prywatnego testu na ojcostwo jest tak proste, że wielu klientów decyduje się na samodzielne pobranie wymazów. Kiedy już cała procedura zakończy się sukcesem pojawia się pytanie o to, jak przechowywać przygotowane materiały przed wysłaniem ich do laboratorium. Może się przecież zdarzyć, że nie będziemy w stanie nadać przesyłki zaraz po pobraniu. A mikroślady? Czy one też wymagają szczególnego traktowania?

Jak przygotować wymazy?

Pobranie wymazu polega na potarciu wewnętrznej strony policzka specjalnie przygotowanymi do tego wymazówkami (patyczkami zakończonymi bawełnianą końcówką). W każdym opakowaniu znajdują się po dwie takie wymazówki, które przeznaczone będą dla jednej osoby. Aby wymaz został sporządzony prawidłowo należy co najmniej 10-krotnie potrzeć (ruchem tam i z powrotem) obie strony policzków, posługując się przy tym dwiema osobnymi wymazówkami. Analizie podlegają nie tyle próbki śliny, co znajdujące się w jamie ustnej komórki nabłonkowe. Dlatego też samo poślinienie wacika okaże się niewystarczające.

jak przechowywać próbki DNA, jak przechowywać próbki do testu na ojcostwoZ próbkami trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, tak aby nie miały kontaktu z jakąkolwiek inną osobą czy z zabrudzoną nawierzchnią! Po pobraniu próbek należy bardzo delikatnie włożyć je do opakowania, z którego zostały wyjęte. Tak zabezpieczone materiały należy przechowywać aż do wysyłki w suchym, zaciemnionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Oczywiście najkorzystniej byłoby gdyby próbki dotarły do laboratorium jak najszybciej – najlepiej w przeciągu 2-3 dni. Znajdujące się na sterylnych wymazówkach DNA jest jednak bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie ma konieczności wysyłania ich w trybie natychmiastowym.

.

Jak przygotować mikroślady?

jak przechowywać próbki DNA, jak przechowywać próbki do testu na ojcostwoAnalizę mikrośladów przeprowadza się najczęściej w sytuacji braku możliwości, pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka. Do tego celu wykorzystuje się przedmioty należące do badanej osoby. Mogą nimi być np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy włosy wyrwane wraz z cebulkami. Wynik analizy mikrośladów jest wiarygodny wyłącznie wtedy, gdy mamy pewność, że materiały należą do osoby, którą chcemy zbadać. Aby nie zanieczyścić próbek własnym DNA najlepiej zbierać je przy pomocy rękawiczek, a następnie włożyć do suchej papierowej torebki lub koperty. Jeżeli są suche, można umieścić je w plastikowym pojemniku (umieszczone w nim mokre mikroślady mogą zapleśnieć). Trzeba jeszcze na koniec zaznaczyć, że nawet trwający kilka dni transport nie obniży wartościowości pobranego DNA.

Więcej informacji:

.