bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Przeprowadzenie testu na ojcostwo jest możliwe na podstawie porównania dowolnego materiału DNA. Co za tym idzie, test ten można śmiało wykonać dzięki próbkom takim jak wymazy z jamy ustnej, kawałki paznokci czy włosy wraz z cebulkami. Przez jak długi okres próbki nadają się do przeprowadzenia testu na ojcostwo? Czy próbki mogą ulec zniszczeniu? W jaki sposób zabezpieczyć próbkę przed wysłaniem? Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Można śmiało założyć, że próbki do testów DNA nie mają określonego terminu przydatności. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każde DNA spełnia warunki do badań. Jeżeli jest ono zbyt mocno zdegradowane, to nie można wykonać za jego pomocą badania. Jeżeli próbka jest odpowiednio zachowana, to laboratorium jest w stanie użyć ich nawet po upływie kilku dekad od jej pobrania.

Odpowiednie przechowywanie oraz zabezpieczenie próbek zwiększa co prawda prawdopodobieństwo, że będzie ono użyteczne, jednak nigdy nie można mieć pewności co do tego, że materiał DNA nie został uszkodzony już przed zabezpieczeniem.

W przypadku takim badanie DNA nie będzie mogło zostać wykonane. Warto z uwagi na ten fakt rozważyć opcję wyboru badania z gwarancją na próbki, dające szansę darmowego dosłania próbek do momentu otrzymania wyniku.

Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie próbek do 5 dni od momentu ich pobrania, jednak gdy nastąpi to później, to przy prawidłowym przechowywaniu nie ma to negatywnego wpływu na ich jakość.

Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Do pobrania materiału genetycznego w celu przeprowadzenia badania na ojcostwo świetnie nadają się przedmioty codziennego użytku takie jak:

 • wykałaczka,
 • nić dentystyczna,
 • wymazy pobrane patyczkiem kosmetycznym,
 • niedopałek papierosa,
 • włosy z cebulkami (minimum 5 szt.),
 • puszka lub butelka po napoju,
 • kieliszek,
 • szczoteczka do zębów,
 • patyczki po lodach lub lizakach,
 • nadgryzione wafle lub chrupki,
 • nakładki na zęby,
 • smoczki,
 • bielizna oraz gumki z pampersów,
 • maszynki do golenia,
 • kawałki paznokci,
 • plastry z zaschniętą krwią,
 • chusteczki z katarem bądź inną wydzieliną.

Jak przechowywać próbki do testu na ojcostwo?

Środowiskiem najlepszym do przechowywania pobranych próbek, jest suche i zaciemnione miejsce o temperaturze pokojowej, może to być np. pusty i czysty szklany pojemnik. Przygotowanie próbek do ich przechowywania różni się niewiele w zależności od rodzaju próbki.

Wymazy z policzka należy włożyć do papierowego woreczka, który następnie należy zabezpieczyć przed wilgocią. W przypadku gotowych testów należy użyć woreczka dołączonego do zestawu, a następnie zapakować go do kartonika. Po wykonaniu tych czynności ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim opisaniu zabezpieczonego materiału.

Pozostałe próbki typu paznokcie, włosy itp. dobrze jest włożyć pojedynczo do opisanej ówcześnie koperty. Wszystko powinno zostać delikatnie umieszczone w pojemniku, zabezpieczającym materiał nie tylko przed wilgocią, ale i zniszczeniem próbki. Tak przygotowany pakunek należy umieścić w miejscu spełniającym opisane wcześniej kryteria.

Ważne jest, aby unikać używania plastikowych torebek, gdyż w ich środku próbki mogłyby najzwyczajniej w świecie zapleśnieć.

To może Cię zainteresować: Czy próbka do testu na ojcostwo ma wyschnąć?

https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.