Całkiem spora ilość osób wykonujących test na ojcostwo zastanawia się, jak długo jest w stanie jest utrzymać się DNA wymazane z policzka. Bardzo często Pacjenci obawiają się tego, że próbka nie będzie nadawać się do analizy, z przyczyn transportu czy też zbyt długiego przechowywania. Kiedy jednak dowiadują się, że DNA wymazane z policzka nie ma określonego czasu przydatności – dziwią się dość mocno.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

DNA na wymazie policzka utrzymuje się nawet do kilkudziesięciu lat. Prawidłowo przechowywana i zabezpieczona wymazówka (a przede wszystkim pobrana w odpowiedni sposób) jest świetnym materiałem, na podstawie którego możemy wykonać jednoznaczny test DNA na ojcostwo.

Osoby pracujące w laboratorium zalecają wysłanie pobranych próbek w ciągu kilku dni, mimo że dłuższe przechowywanie czy transport materiału genetycznego nie ma wpływu na jego jakość.

Jak pobrać i przechowywać wymazy z policzka?

Zanim jednak zabierzemy się za wykonywanie wymazu, musimy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych zaleceń. Przez godzinę nie można pić, jeść, żuć gumy czy też palić papierosów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko związane z zanieczyszczeniem DNA. Zanieczyszczenie nie ma wpływu na wyniki badania, ale może skutkować koniecznością ponownego poboru próbki.

Tuż po ich pobraniu należy schować je do kartonika, z których zostały wyjęte specjalne patyczki do poboru wymazu, lub do kartonika, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Jeśli do pobrania materiału genetycznego służą nam patyczki higieniczne, należy je schować do czystej, papierowej koperty. Zapakowane w odpowiedni sposób wymazy należy przechowywać w zacienionym oraz suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Idealnymi miejscami są między innymi szuflada czy też szafka.

Ciekawy artykuł: Czy próbki do testu na ojcostwo trzeba trzymać w lodówce?

Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Pomijając wymazy z policzka, do badania na ojcostwo nadaje się bardzo duża ilość różnych innych próbek. Wszystkie z nich są równie pewne, gdyż elementy komórek potrzebnych do badania są wszędzie takie same. Oto kilka równie dobrych materiałów, które posiadają materiał genetyczny:

  • niedopałek papierosa,
  • zużyta nić dentystyczna,
  • tampon/wkładka higieniczna/podpaska,
  • chusteczka z wydzieliną z nosa,
  • chusteczka/opatrunek/gazik/plaster posiadające na sobie krew,
  • używana szczoteczka do zębów,
  • używana maszynka do golenia,
  • puszka/butelka/kubek/szklanka posiadająca na sobie ślinę,
  • smoczek/gryzak.

To może Cię zainteresować: Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?