Przygotowując się do wielu zabiegów medycznych, jesteśmy informowani, że zgłosić musimy się na nie na czczo. Wielu z nas zastanawia się z tego powodu, czy jest to konieczne także w wypadku testu na ojcostwo. Okazuje się jednak, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. Jedynie w przypadku, gdy badanie wykonywane jest na podstawie wymazu z policzka, niezbędne są drobne przygotowania na ok. godzinę przed pobraniem wymazu.

Tego dowiesz się z artykułu:

  • Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?
  • Jak przygotować się do testu na ojcostwo?
  • Czy jedzenie przed testem na ojcostwo może zmienić wynik?

Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

To zrozumiałe, że rodzice decydujący się na badanie na ojcostwo nie do końca wiedzą, jak do niego podejść. W końcu poddając się zabiegom medycznym, pacjenci proszeni są dość często, aby nie przyjmować pokarmu przed ich wykonaniem.

⏩ Ponieważ jednak podczas badania na ojcostwo analizowane jest DNA, nie ma konieczności stawiania się na nie na czczo. Jedzenie nie ma bowiem wpływu na wynik takiego badania (w przeciwieństwie do wyniku np. badania krwi).

Pamiętać jednak należy, ze choć nie musimy stawiać się na czczo, przynajmniej na godzinę przed pobraniem wymazów z policzka powinniśmy wstrzymać się z jedzeniem, piciem, paleniem papierosów, żuciem gumy czy zanieczyszczaniem ust w inny sposób. Dlaczego?

Jak przygotować się do testu na ojcostwo?

Aby przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo, w niektórych przypadkach niezbędne jest pobranie wymazu z policzka. W tym celu należy przygotować się, przynajmniej na godzinę przed pobraniem próbki rezygnując z wyżej wymienionych czynności.

W przypadku, gdy przed wykonaniem testu na ojcostwo dziecko zacznie odczuwać głód, a z jego policzka zbierany ma być wymaz, należy nakarmić je co najmniej na 30 minut przed pobraniem wymazu.

Stosując się do tych zaleceń, sprawimy, że próbki, które trafią do analizy, będą wysokiej jakości, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny. Z kolei ignorując prośby laboratorium, ryzykujemy, że próbki wymazu zostaną zanieczyszczone. Niestety, w takim przypadku nie będą nadawały się one do analizy i konieczne będzie powtórzenie pobrania wymazu.

Czy jedzenie przed testem na ojcostwo może zmienić wynik?

Nie ma możliwości, by jedzenie bądź picie przed badaniem zmieniło jego wynik. Może jednak sprawić, że próbka nie będzie nadawała się do analizy, przez co z kolei niezbędne będzie powtórzenie pobrania.

To może Cię zainteresować: Czy można sfałszować test na ojcostwo?