Czy testy DNA na ojcostwo są możliwe bez udziału ojca?

Standardowe testy DNA na ojcostwo wykonywane są na podstawie materiału od domniemanego ojca i dziecka. Aby uzyskać jednoznaczny wynik badania na ojcostwo, udział matki nie jest wymagany (analiza 24 markerów DNA pozwala wydać pewny rezultat na próbkach tylko ojca i dziecka). Wydawałoby się jednak, że bez próbki domniemanego ojca nie można przeprowadzić testu DNA i sprawdzić ojcostwa. Nic bardziej mylnego. Obecne metody pozwalają na określenie ojcostwa w sytuacji, kiedy od domniemanego ojca nie ma możliwości pobrania próbki. Wówczas do badania przystępują jego najbliżsi krewni. 🎯 100% pewne badanie na ojcostwo można wykonać też na próbkach dyskretnych – nawet gdy badana osoba nie żyje.

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak zrobić test DNA bez udziału ojca? Badanie próbek dyskretnych

Test na ojcostwo można zrobić na podstawie próbek pochodzących od badanej osoby – mogą to być dowolne materiały zawierające jej DNA. A co w sytuacji, gdy domniemany ojciec nie żyje lub nie ma z nim kontaktu? Warto sprawdzić, czy rodzina nie dysponuje przedmiotami, które go niego należały. Mogą to być przykładowo:

  • maszynka do golenia,
  • pędzel po goleniu,
  • chusteczka z wydzielinami,
  • plamy krwi np. na tkaninie,
  • włosy z cebulkami (min. 5 sztuk),
  • szczoteczka do zębów,
  • butelka/puszka po napoju.

⏩ Ważne! W przypadku wykorzystania próbek dyskretnych trzeba mieć całkowitą pewność, od kogo pochodzą. Tylko wtedy wynik badania będzie dotyczył odpowiedniej osoby.

Jak zrobić test DNA bez udziału ojca? Badanie krewnych

Jeśli z różnych przyczyn nie są Państwo w stanie włączyć do badania materiału od ojca, to wówczas mogą skorzystać z następujących rozwiązań:

Badanie chromosomu Y

Jeśli dziecko jest płci męskiej i mają Państwo możliwość włączenia do badania próbki od brata lub ojca zmarłego mężczyzny, to metoda ta będzie najlepszym rozwiązaniem. Chromosom Y przekazywany jest tylko w linii męskiej z ojca na syna i występuje w praktycznie niezmienionej formie. Badanie DNA nie może być wykonane w sytuacji kiedy drugim potencjalnym ojcem jest mężczyzna blisko spokrewniony z badanym ojcem.

Analiza najbliższych członków rodziny ojca

Jeżeli dziecko jest płci żeńskiej, wówczas nie można wykonać analizy chromosomu Y. W takich przypadkach do badania można włączyć najbliższych członków rodziny ojca takich jak: jego rodziców (czyli dziadków dziecka) lub rodzeństwo ojca. Oprócz analizy genetycznej dodatkowo wykonywana jest również specjalistyczna analiza statystyczna, która określa prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanymi osobami.

Analiza chromosomu X

Jeśli badane dziecko jest płci żeńskiej, można przystąpić do analizy chromosomu X. Wówczas badanymi osobami są babcia (matka ojca) i wnuczka (dziecko) lub siostra dziecka i wspólna matka.

Jak zorganizować test na ojcostwo bez udziału ojca?

To bardzo proste! Wystarczy:

✅ umówić się do przychodni lub zamówić zestaw pod wskazany adres (kurierem lub do paczkomatu)

✅ pobrać próbki – w przypadku próbek dyskretnych każdą osobno pakuje się do czystej papierowej koperty i opisuje, a wymazy pobiera samodzielnie lub

✅ wypełnić formularz zlecenia badania i odesłać próbki bezpłatnym kurierem lub zostawić w przychodni

✅ odesłać próbki do laboratorium i czekać na wynik

 

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka

Więcej informacji:

porozmawiaj o badaniu z konsultantem

 

powrót