Podstawowe informacje o testach na ojcostwo

W naszym kraju dość często wykonuje się testy na ojcostwo. Trzeba przyznać, że osoby planujące wykonać takie badania szukają w pierwszej kolejności odpowiednich informacji. Co należy wiedzieć o testach na ojcostwo?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży, Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo, Kto może zażądać badania na ojcostwo, Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?
Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo?
Kto może zażądać badania na ojcostwo?
Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo, gdy kobieta jest jeszcze w ciąży?

Badanie na ojcostwo można wykonać już od 8 tygodnia ciąży. Jest to jedna z najpewniejszych metod, dzięki której można sprawdzić czy jest się ojcem danego dziecka/kto jest ojcem dziecka. Test na ojcostwo w okresie ciąży można wykonać na podstawie krwi matki i wymazu z policzka od domniemanego ojca. Istnieje również możliwość wykonania badania DNA na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców.

Jak się należy przygotować do badania na ojcostwo?

Zaleca się, aby przed pobraniem próbek do badania niczego nie spożywać. Przyjmuje się, że pomiędzy ostatnim posiłkiem i wypitym napojem a badaniem, jakie będzie wykonane, należy wytrzymać godzinę. W przypadku pobrania próbki od dziecka czas ten można nieznacznie skrócić. Przed wykonaniem badania DNA na ojcostwo nie powinno się także palić, pic alkoholu, a nawet żuć gumy.

Kto może zażądać badania na ojcostwo?

Takie badania ojcostwa mogą zostać wykonane na wniosek ojca, jak również matki dziecka, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli ojciec nie żyje, a matka chce dochodzić swoich praw, to również może złożyć wniosek do sądu o porównanie materiału genetycznego z żyjącymi członkami rodziny ojca.

Jak wygląda badanie na ojcostwo krok po kroku?

Test DNA na ojcostwo można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to wizyta w laboratorium diagnostycznym, gdzie pobierany jest najczęściej wymaz z policzka. Drugi sposób to zamówienie samodzielnego zestawu do pobrania próbek w domu, gdzie również wykonuje się wymaz z policzka. Wszystko umieszcza się w specjalnie przygotowanych pojemnikach i wypełnia specjalne dokumenty. W umówionym dniu kurier odbiera od pacjenta całą przesyłkę, aby przekazać ją dalej do laboratorium. Wykonanie takiego badania w żaden sposób nie boli i jest bardzo szybkie w wykonaniu w każdym przypadku.