Od czego zależy cena badania DNA?

Kiedy zdecydujemy się na badanie DNA, zauważymy od razu, że w internecie można znaleźć wiele stron oferujących testy na ojcostwo, gdzie różnica cen może wśród nich wynosić nawet do 1500 zł. Skąd takie rozbieżności, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie laboratorium, aby uzyskać jak najbardziej prawidłowy wynik?

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?
Jaka jest cena badania DNA?
Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?
Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?

Badania na ojcostwo możemy rozróżnić na dwa typy. Pierwsze z nich jest to tzw. domowe, do którego podchodzimy prywatnie i jest ono zawsze płatne. Jedyna sytuacja, kiedy możemy starać się o refundację, to w przypadku zlecenia testu przed sąd i udokumentowanej złej sytuacji finansowej.

Różnice w cenach badań na ojcostwo oferowanych przez laboratoria, wynikają przede wszystkim z jakości przeprowadzonych usług i odpowiednich certyfikatów. Profesjonalne badanie DNA na ojcostwo powinno mieć wynik z prawdopodobieństwem do 99,9999% i wykorzystywać największą możliwą pulę markerów do testu – czyli 24.

Jaka jest cena badania DNA?

Cena badania DNA może wahać się od 500 zł do nawet 2000 zł. Warto więc zwrócić uwagę na akredytację wybranej placówki, opinię innych klientów, doświadczenie i czy podana cena testu na ojcostwo jest ostateczna i odpowiednia co do jakości. Zdarza się niestety, że za niektóre rzeczy trzeba dopłacić i nie jest to jasne przekazane w informacji na stronie internetowej.

Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?

Przeglądając oferty placówek, które oferują testy DNA na ojcostwo, należałoby zwrócić uwagę na to czy podana cena jest całkowita. Zdarza się czasem niestety, że nie obejmuje ona wszystkiego, co jest potrzebne do wykonania testu ojcostwa, jak na przykład opłata za dyskretne dostarczenie zestawu przekazem pocztowym bądź kurierem, otrzymanie profilu genetycznego czy pobranie kolejnej próbki.

Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Zdarza się, że dane laboratorium wydaje wynik badania za darmo, ale za profil genetyczny jest opłata. Bez niego wynik testu na ojcostwo jest bezwartościowy, bo tylko na tej podstawie możemy jednoznacznie ustalić ojcostwo, dlatego jest to takie ważne.