Na czym polegają testy DNA na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo to analiza próbki materiału genetycznego, która pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Tego typu badanie jest łatwodostępne i może zdecydować się na nie każdy. Wystarczy wysłać próbkę do wybranego laboratorium lub pobrać ją bezpośrednio na miejscu. Wynik badania DNA jest wysoce wiarygodny i oscyluje w granicy 99,9%. Warto wiedzieć, na czym polega test na ojcostwo.

W jaki sposób wykonuje się test na ojcostwo, Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo, Czy do testu na ojcostwo jest potrzebna zgoda obydwu rodziców, Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie testu na ojcostwo

W jaki sposób wykonuje się test na ojcostwo?
Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo?
Czy do testu na ojcostwo jest potrzebna zgoda obydwu rodziców?
Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie testu na ojcostwo?

W jaki sposób wykonuje się test na ojcostwo?

Testy na ojcostwo wykonuje się na podstawie pobranego materiału genetycznego. W wyspecjalizowanym laboratorium analizie poddawane są markery genetyczne – można wykorzystać ich w tym celu 16, jednak wiarygodność testu wzrasta, jeżeli analizie poddane są 24 markery. Wiarygodność takiego badania sięga nawet 99,9% i to właśnie 24 markery dają najbardziej pożądany i pewny wynik.

Jakie próbki są potrzebne do testu na ojcostwo?

W większości przypadków do wykonania badania DNA wystarczy wymaz pobrany z wewnętrznej części policzka, ale wykorzystywane są również tzw. mikroślady, czyli włos, szczoteczka do zębów czy nawet zużyta chusteczka. Możliwe jest także pobranie próbki bezpośrednio w laboratorium, do analizy DNA można wykorzystać próbkę krwi, chociaż robi się to stosunkowo rzadko.

Czy do testu na ojcostwo jest potrzebna zgoda obydwu rodziców?

Aby wykonać badanie DNA na własną rękę, wcale nie jest wymagana zgoda ze strony obydwu rodziców. Badanie może wykonać zarówno matka, jak i ojciec dziecka, a nawet inne zainteresowane osoby. W przypadku drogi sądowej nie ma możliwości zmuszenia drugiej strony do poddania się badaniu, jednak sąd może nałożyć karę pieniężną na osobę, która uchyla się od wykonania badania DNA.

Czy dziadkowie mogą zlecić wykonanie testu na ojcostwo?

Dla laboratorium nie ma żadnego znaczenia, kto zleca badanie na ojcostwo. Mogą to być zarówno rodzice, jak i dziadkowie dziecka. Zleceniodawcą może być dowolna osoba, której zależy na uzyskaniu wiarygodnego wyniku w celu rozwiania wątpliwości dotyczących ojcostwa. Dziadkowie znajdują się w kręgu osób, które są zainteresowane wykonaniem analizy.