Jak zrobić test na ojcostwo?

jak zrobić test na ojcostwo

Jeśli chcesz wykonać test na ojcostwo, możesz zdecydować się na badanie prywatne (w ciąży lub gdy dziecko się urodzi) albo sądowe. Typ próbek zależy od rodzaju testu – mogą to być np. wymazy z policzka czy używane szczoteczki do zębów. Bez względu na rodzaj badania i wykorzystany materiał, rezultat zawsze jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi ojcostwo.

Jak zrobić test na ojcostwo? Poznaj rodzaje testów

W zależności od Twojej sytuacji masz możliwość przeprowadzenia badania na ojcostwo do celów prywatnych (dla własnej wiedzy) lub sądowych.

Test prywatny możesz wykonać jeszcze przed narodzinami dziecka, po 10. tygodniu ciąży, pobierając próbki w placówce. Jeśli chcesz zrealizować badanie ojcostwa prywatne, gdy dziecko jest już na świecie, możesz zrobić to nawet bez wychodzenia z domu i całkowicie anonimowo – wygodnie i dyskretnie. Wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek (na dowolny adres), pobrać materiał i odesłać do laboratorium.

Test na ojcostwo do celów sądowych wymaga natomiast wykorzystania konkretnej procedury. Obejmuje ona m.in. pobranie próbek w placówce, sprawdzenie tożsamości badanych i dołączenie do rezultatu ekspertyzy biegłego sądowego. Tę funkcję pełni ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa.

Jak zrobić test na ojcostwo? Dowiedz się, jak pobrać próbki

Rodzaj próbek zależy od tego, jaki typ badania wykonujesz. Do testu DNA na ojcostwo po urodzeniu dziecka możesz wykorzystać dowolny materiał, np. wymazy z policzka, używane szczoteczki do zębów, smoczek dziecka czy chusteczkę ze śladami kataru. Próbki możesz pobrać samodzielnie w domu albo w placówce blisko miejsca zamieszkania.

Prywatny test na ojcostwo w ciąży realizowany jest na podstawie DNA dziecka z kosmówki lub płynu owodniowego i dowolnych próbek rodziców. Istnieje również możliwość izolacji DNA dziecka z krwi matki i porównanie go z wymazem z policzka mężczyzny. Materiał pobierany jest przez doświadczonych specjalistów.

Badanie do celów sądowych wykonywane jest z wymazów z policzka albo krwi, a próbki pobierane są w placówce i w obecności świadków.

Jak zrobić test na ojcostwo? Wynik zawsze jest pewny

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj badania DNA się zdecydujesz i jakie próbki będą analizowane. DNA jest takie samo w każdym materiale, który pochodzi od danej osoby. Co więcej, w laboratorium ustalane są profile genetyczne – zwane „genetycznymi odciskami palca” – które są unikalne dla każdego z nas, ustalone już w życiu płodowym i niezmienne. Ich porównanie umożliwia jednoznaczne wskazanie, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka.

Warto również wiedzieć, że badanie DNA na ojcostwo zapewnia pewny wynik nawet wtedy, gdy bada się wyłącznie dziecko i mężczyznę (to możliwe w teście prywatnym). Dobrze jednak wybrać doświadczone laboratorium, które analizuje 24 markery DNA.

Oceń