Domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego

domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego, domniemanie ojcostwaW polskim prawie ojcostwo dziecka można ustalić na 3 sposoby: domniemanie, uznanie i ustalenie. Z roku na rok liczba pozwów rośnie. Nic dziwnego – teraz w prosty i szybki sposób można wykonać badanie DNA, które jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy ojcostwo. Dowiedz się, czym jest domniemanie ojcostwa oraz jak zaprzeczyć i ustalić ojcostwo dziecka małżeńskiego!

3 sposoby ustalenie ojcostwa

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewiduje się 3 sposoby ustalenia ojcostwa. Pierwszy to domniemanie ojcostwa (pochodzenie dziecka od męża matki), które stosuje się w stosunku do dziecka małżeńskiego. Kolejne 2 mają zastosowanie do dziecka pozamałżeńskiego i są to uznanie dziecka przez ojca (przed narodzinami lub po) oraz sądowe ustalanie ojcostwa.

Domniemanie ojcostwa – na czym polega?

Domniemanie ojcostwa stosuje się tylko w stosunku do dziecka małżeńskiego. Na czym to polega? Jeśli dziecko urodziło się w czasie Waszego małżeństwa lub do 300 dni od jego ustania (rozwód, śmierć) lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi od Ciebie, czyli męża matki.

Pamiętaj, że 300 dni liczone jest od uprawomocnienia się wyroku, a nie od jego ogłoszenia przez sąd. Co więcej, domniemanie ma zastosowanie niezależnie od tego, czy macie ze sobą jakikolwiek kontakt, czy ze sobą mieszkacie etc. Co równie ważne, domniemania ojcostwa nie stosuje się, jeśli dziecko przyszło na świat po upływie 300 dni od orzeczenia między Wami separacji.

Zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa – krok po kroku

Jeśli domniemany ojciec nie jest ojcem biologicznym, istnieje możliwość złożenia pozwu o zaprzeczenie ojcostwa, które to domniemanie obali. Po zaprzeczeniu ojcostwa biologiczny ojciec dziecka może je uznać lub można wnieść pozew o ustalenie ojcostwa.

Doskonale wiemy, że procedury te mogą wydawać Ci się skomplikowane, dlatego stworzyliśmy infografikę, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces. Dowiesz się z niej m.in. o niezbędnych krokach prawnych, kto i kiedy może złożyć stosowne pozwy. Dzięki temu zrozumiesz, jak funkcjonuje domniemanie ojcostwa i co zrobić, żeby je obalić.

domniemanie ojcostwa dziecka małżeńskiego, domniemanie ojcostwa

 

 

Rate this post