Co musisz wiedzieć, przed wykonaniem badania DNA na ojcostwo?

Planujesz badania DNA na ojcostwo? Takie badania to najszybszy i najbardziej rzetelny sposób na to, aby dowiedzieć się, kto jest rzeczywistym ojcem dziecka. Koniecznie sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane na ten temat pytania!

Czy badania DNA na ojcostwo są stresujące, Czy da się zrobić badania DNA na ojcostwo bez sądu, Czy badanie DNA na ojcostwo może dać wynik negatywny pomimo, że domniemany ojciec jest ojcem, Co może zmienić wynik badania DNA na ojcostwo

Czy badania DNA na ojcostwo są stresujące?
Czy da się zrobić badania DNA na ojcostwo bez sądu?
Czy badanie DNA na ojcostwo może dać wynik negatywny pomimo, że domniemany ojciec jest ojcem?
Co może zmienić wynik badania DNA na ojcostwo?

Czy badania DNA na ojcostwo są stresujące?

Przebieg badania na ojcostwo jest całkowicie bezbolesny i bezinwazyjny. Obecnie badanie DNA na ojcostwo można zrobić bez wychodzenia z domu, zamawiając online pakiet próbek do samodzielnego pobrania materiału genetycznego. Takie badanie nie jest więc stresujące i można je wykonać w komfortowych warunkach. Jeżeli decydujemy się wykonać badanie w laboratorium również wystarczy jedna wizyta, która trwa dosłownie chwilę. Jednakże, samo oczekiwanie na wynik można uznać za stresujące.

Czy da się zrobić badania DNA na ojcostwo bez sądu?

Oczywiście, jest taka możliwość. Test DNA na ojcostwo można wykonać zarówno w celach procesowych, jak i prywatnych. W jednym i drugim przypadku należy jednak liczyć się z kosztami badania, gdyż nie jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Również w przypadku badania DNA na ojcostwo zleconego przez sąd koszty badania na ojcostwo w większości przypadków należy pokryć indywidualnie.

Czy badanie DNA na ojcostwo może dać wynik negatywny pomimo, że domniemany ojciec jest ojcem?

Wynik badania DNA na ojcostwo jest bardzo dokładny. Jeżeli domniemany ojciec jest nim rzeczywiście, to wynik badania na ojcostwo określa się na minimum 99.9999% (tzn. minimum 4 miejsca po przecinku). Z kolei jeśli domniemany ojciec okazuje się nim nie być mamy 100% pewność, że wynik badania jest prawidłowy.

Co może zmienić wynik badania DNA na ojcostwo?

Należy pamiętać o tym, że ludzkie DNA jest niezmienne. Nie ma więc możliwości zafałszowania wyniku badania DNA na ojcostwo w jakikolwiek sposób. Na wynik testu na ojcostwo nie mają wpływu używki, zażywane leki czy zjedzone posiłki. Właśnie z tego powodu, badanie genetyczne na ojcostwo jest najbardziej skutecznym i rzetelnym sposobem na to, aby sprawdzić czy rzeczywiście łączy nas z kimś więź genetyczna.