Badanie na ojcostwo – wszystko, co trzeba wiedzieć

Jak się robi badania na ojcostwo, Ile kosztują badania na ojcostwo, Gdzie zrobić badania na ojcostwo, Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd

Z uwagi na różne sytuacje życiowe, wielu ludzi bywa zmuszonych do wykonania badania pokrewieństwa. Nie wszyscy wiedzą jednak jak się do tego przygotować i gdzie zasięgnąć informacji. Tzw. test na ojcostwo, to przecież delikatny temat. Badanie na ojcostwo – odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.

Jak się robi badania na ojcostwo?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
Gdzie zrobić badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd?

Jak robi się badania na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo jest zupełnie prosty i bezbolesny. Najczęściej wykorzystuje się do tego wymaz z policzka, pobrany przez dołączony do otrzymanego zestawu, niewielki patyczek. Próbka DNA jest dostarczana zarówno przez domniemanego ojca, jak i dziecko. W niektórych przypadkach wykorzystuje się również przedmioty, które zawierają próbkę mikrośladową. Przykładowo może to być szczoteczka do zębów, włos, czy zużyta chusteczka higieniczna. Przesłane do laboratorium, po kilku tygodniach decydują o pozytywnym lub negatywnym wyniku badania ojcostwa.

Przeczytaj więcej: Test na ojcostwo z próbek dyskretnych

Ile kosztuja badania na ojcostwo?

Ceny badania na ojcostwo bywają różne i zależne od wielu czynników. Zazwyczaj wahają się od 599zł do 1300zł. Tym, co wpływa na cenę testu na ojcostwo jest:

  • Pozostanie anonimowym
  • Pobranie próbki w punkcie pobrań lub badanie prywatnie
  • Rodzaj próbki (wymaz lub mikroślad)
  • Obecność próbki domniemanego ojca
  • Badanie wykonane w trakcie ciąży lub bezpośrednio po porodzie

Gdzie zrobić badania na ojcostwo?

Istnieją dwa sposoby wykonania testu ojcostwa – wysyłkowo lub w punkcie pobrań. Aby wykonać badanie DNA na ojcostwo drogą wysyłkową, należy zamówić test DNA przez internet. Cały pakiet próbek DNA jest dostarczany przez kuriera. Wszystko co należy zrobić później, to podążać za instrukcjami załączonymi na stronie internetowej. W celu wykonania badania DNA w punkcie pobrań, również najpierw należy zamówić test online, następnie udać się z numerem swojego badania do wybranego punktu. Wynik testu na ojcostwo odbiera się wówczas w danej placówce.

Czy badania na ojcostwo można zrobić przez sąd?

Tak, test na ojcostwo może być wykonany na zlecenie sądu. Jednak wyłącznie w określonych sytuacjach. Najczęściej jest to związane z rozprawami sądowymi o uznanie ojcostwa lub zaprzeczenie ojcostwa oraz określenie alimentów. Badanie to jednak różni się jednak dodatkowymi procedurami zleconymi przez wcześniej wspomniany organ.