Badanie na ojcostwo – czy można je wykonać dyskretnie?

Badanie na ojcostwo to popularna metoda na sprawdzenie ojcostwa w przypadku sytuacji wątpliwej. Dzięki temu można sprawdzić, czy wychowywane dziecko jest faktycznie biologicznym potomstwem. Analizy DNA wykorzystuje się często w sprawach sądowych o ustalenie alimentów czy wyznaczenie opieki nad dzieckiem.

Jak zrobić badanie na ojcostwo, aby żona nie wiedziała, Czy badanie na ojcostwo można zrobić bez próbek od żony, Jak dyskretnie można zebrać próbki do badania na ojcostwo, Czy laboratoria robią dyskretnie badanie na ojcostwo

Jak zrobić badanie na ojcostwo, aby żona nie wiedziała?
Czy badanie na ojcostwo można zrobić bez próbek od żony?
Jak dyskretnie można zebrać próbki do badania na ojcostwo?
Czy laboratoria robią dyskretnie badanie na ojcostwo?

Jak zrobić badanie na ojcostwo, aby żona nie wiedziała?

Teoretycznie rodzice powinni zgodzić się na wykonanie badania DNA na ojcostwo u dziecka. W praktyce jednak laboratoria nie wymagają takiej zgody – wystarczy jeden rodzic czy nawet zgoda dziadków. Wielu domniemanych ojców pobiera wymaz z policzka dziecka i wysyła go o laboratorium wraz z wymazem pobranym z własnego policzka – tak naprawdę żona nie musi o niczym wiedzieć, szczególnie że wyniki można otrzymać drogą online.

Czy badanie na ojcostwo można zrobić bez próbek od żony?

Próbki od matki nie są wymagane, by wykonać test na ojcostwo. Wystarczy wybierać analizę, która opiera się na badaniu 24 markerów genetycznych. Dzięki temu analiza ma wysoką wiarygodność i prawdopodobieństwo uzyskania niejednoznacznego wyniku jest bardzo niska. W przypadku mniejszej ilości markerów poddawanych analizie, można otrzymać wynik niejednoznaczny i wówczas należy zweryfikować go poprzez poddanie analizie również próbki pochodzącej od matki.

Jak dyskretnie można zebrać próbki do badania na ojcostwo?

Pobranie wymazu wymaga około 10-krotnego ruchu w górę i w dół tzw. wymazówką po wewnętrznej stronie policzka. Uzyskanie takich próbek wymaga kilkunastu lub kilkudziesięciu sekund, dzięki temu da się je uzyskać dyskretnie. Wystarczy znaleźć odpowiedni moment, by zastosować wymazówkę u dziecka. Jeśli takiej możliwości nie mamy, do testu DNA na ojcostwo można dostarczyć smoczek, włosy czy rurkę od soku, czyli rzeczy, na których możne znajdować się materiał DNA.

Czy laboratoria robią dyskretnie badanie na ojcostwo?

Laboratoria genetyczne gwarantują pełną dyskrecję, umożliwiając przesłanie zestawów pobraniowych, a następnie odebranie próbek od klientów przy pomocy popularnych firm kurierskich. Sąsiedzi czy rodzina z pewnością nie będą wiedzieć, w jakim celu kurier przychodzi do klienta – dzięki temu udaje się zapewnić pełną dyskrecję badania ojcostwa.