Badanie DNA z moczu - czy da się zrobić test na ojcostwo z moczu?
 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Badanie DNA z moczu – czy da się sprawdzić ojcostwo z moczu?

Badanie DNA z moczu nie jest zalecane w przeprowadzeniu testu na ojcostwo. Praktykowane są inne próbki zawierające materiał genetyczny dziecka i domniemanego ojca, takie jak wymaz z policzka, krew czy mikroślady. Poniżej podpowiadamy, jak prosto i szybko można sprawdzić DNA w badaniu na ojcostwo.

Tego dowiesz się z artykułu:

Badanie DNA z moczu – czy to dobra próbka?

Materiał DNA z moczu a DNA z innych próbek – jakie próbki są zalecane?

Mocz jako próbka do testu na ojcostwo? Badanie DNA z moczu

Badanie DNA z moczu – czy to dobra próbka?

Badanie DNA z moczu nie jest stosowaną formą w testach na ojcostwo. Mocz jako próbka, która jest zabezpieczona tak jak w przypadku posiewu, może stanowić podstawę do badania, ale zazwyczaj praktykuje się ją w innych dziedzinach medycyny. Z kolei mocz dziecka zaschnięty na pieluszce, nie spełnia wymaganych norm i nie jest honorowany jako próbka w badaniu ojcostwa.

Doświadczone laboratoria i wykwalifikowani specjaliści z powodzeniem przeprowadzają testy na ojcostwo na wielu innych próbkach, które na pozór mogą wydawać się bardzo nietypowe, lecz są łatwe „do zdobycia” [1].

Materiał DNA z moczu a DNA z innych próbek – jakie próbki są zalecane?

Tak jak wspomnieliśmy, DNA z moczu nie jest praktykowaną próbką w badaniu ojcostwa. Istnieje jednak wiele innych możliwości, na podstawie których można jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo.

Jeśli test na ojcostwo przeprowadzany jest w ciąży, od matki pobierana jest krew z żyły odłokciowej (w której krąży DNA dziecka), a od ojca np. wymaz z policzka lub określone mikroślady (m.in. włosy z cebulkami, paznokcie czy ślady nasienia). Natomiast drugi rodzaj badania w ciąży wymaga pobraniu płynu owodniowego, a od rodziców wymazów z policzka lub mikrośladów [2].

W badaniach na ojcostwo po narodzinach dziecka od uczestników badania pobiera się wymazy z policzka lub wykorzystuje wspomniane wcześniej mikroślady.

Czym są mikroślady? Mikroślady są to przedmioty, na których znajduje się DNA danej osoby [3]. Należą do nich m.in. włosy wyrwane z cebulkami (min. 5 sztuk), maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, chusteczka do nosa z wydzieliną, plamy krwi, podpaski, tampony, plaster z krwią, patyczki higieniczne z widoczną woskowiną, sztućce, szklanka, niedopałek papierosa, słomki, butelki, smoczek, gryzak dziecięcy, guma do żucia, patyczek z lizaka [1] [3].

Skoro już wiemy, co można wykorzystać do badania na ojcostwo zamiast DNA z moczu, przyjrzyjmy się temu, jak należy te próbki zabezpieczyć.

Mikroślady najlepiej zebrać używając jednorazowych rękawiczek. Należy być bardzo uważnym, by nie dotknąć miejsc, w których może znajdować się materiał genetyczny danej osoby. W przypadku, gdy próbki są mokre, należy pozostawić je do wyschnięcia. Próbki zaleca się, umieścić w papierowej kopercie bądź sterylnym pojemniku (dostępnym w aptece) i przekazać do laboratorium – osobiście lub pocztą [3].

zamów zestaw

 

Mocz jako próbka do testu na ojcostwo? Badanie DNA z moczu

Mając na uwadze, że badanie DNA z moczu nie jest zalecaną metodą w teście ojcostwa, skorzystajmy z innego rodzaju próbki. DNA człowieka jest takie samo w różnych komórkach ciała, więc nie ma znaczenia, czy do badania zostaną przekazane włosy z cebulkami, czy guma do żucia. Czułość testu jest taka sama w przypadku analizy wielu mikrośladów, więc nie odgrywa roli, skąd zostanie pobrany materiał [3]. W zależności od możliwości zabezpieczenia materiału genetycznego zalecane są różnego rodzaju próbki – tak aby ułatwić Pacjentowi wykonanie badania.

Każdej osobie, która decyduje się na przeprowadzenie testu na ojcostwo, zależy na powodzeniu badania i otrzymaniu wiarygodnego oraz jednoznacznego wyniku. Aby zostało ono zrealizowane w jak najszybszym czasie, warto przekazać wymienione powyżej, dobrze zabezpieczone próbki. Pozwoli to uzyskać odpowiedź na dręczące i nurtujące pytania!

Źródła:

 1. https://pewnytato.pl/jak-sprawdzic-dna-dziecka-bez-wymazu/
 2. https://centrumdna.pl/testy-na-ojcostwo/test-na-ojcostwo-w-ciazy/
 3. https://laboratoriumgenetyczne.pl/test-na-ojcostwo-mikroslady/

Skontaktuj się z nami, a my dopasujemy dla Ciebie rozwiązanie!

 Telefonicznie 534 942 008 7 dni w tygodniu

 Na dyskretnym czacienapisz

Praca laboratorium

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

Nie ukrywam, że najbardziej obawiałem się, że tak niska cena może wpłynąć na jakość badania a wynik będzie niewiarygodny. Państwa pracownik zapewnił mnie jednak, że otrzymany wynik jest zawsze pewny i jednoznaczny, a niska cena możliwa jest dzięki wprowadzeniu ekonomicznej polityki cenowej. Jestem bardzo zadowolony z obsługi klienta jak i również pomyślnego dla mnie rezultatu badania.

27 lutego 2018 r., Adam M. z Katowic

Kiedy znalazłem się w sytuacji bez wyjścia (tak myślałem przed wykonaniem testu) to moim jednym celem było pozbycie się tych okropnych wątpliwości oraz jak najszybsze poznanie. Wiedziałem, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie testu na ojcostwo, dlatego też od razu zacząłem poszukiwania odpowiedniego laboratorium. Zupełnie przypadkowo trafiłem na Państwa stronę (informację znalazłem na innej stronie) i widząc bardzo atrakcyjną cenę za badanie prywatne postanowiłem skontaktować się z Państwem. Bardzo miło zaskoczyło mnie Państwa profesjonalne i indywidualne podejście do mojego przypadku. Otrzymałem odpowiedź na wszystkie moje pytania i wątpliwości, dlatego też w pełni Państwu zaufałem i  wiem, że decyzja była słuszna.

10 lutego 2018 r., Władysław G. z Wrocławia

Bardzo oczekiwałem na wyniki dlatego cieszy mnie krótki czas realizacji testu. Chciałbym również podziękować za miłą obsługę i pełen profesjonalizm.

19 stycznia 2018 r., Adrian O. z Włocławka
https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_01.png

WIĘCEJ BADAŃBadania genetyczne w CentrumDNA

Testy na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa nigdy nie było prostsze. Wykonaj badanie i zyskaj bezcenną pewność.
Nietolerancje pokarmowe
Ciągłe wzdęcia i zaparcia? Odkryj wroga w jedzeniu.
Test zdrady
Prosty sposób na sprawdzenie wierności partnerki - nawet w 24 godziny.
Test na raka jelita grubego
Pragniesz cieszyć się życiem jak najdłużej, ale obawiasz się kolonoskopii? Wykonaj ColoAlert!

ZAREZERWUJ TERMINUmów wizytę w domu lub w placówce

Chcesz umówić się na badanie? Wypełnij formularz, a my do Ciebie oddzwonimy i wszystko zorganizujemy.

Szybkie terminy badań

Wizyta nawet następnego dnia!

Bezpłatne konsultacje

Tel. 534 942 008

UMÓW WIZYTĘ

  Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

  Book your visit

   Administratorem Twoich danych osobowych będzie testDNA Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach przy ul. Feliksa Bocheńskiego 38 A, zarejestrowaną w rejestrze przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0001091570, NIP: 634-282-27-48, Regon: 243413225. Szczegóły związane z przetwarzaniem danych znajdziesz w polityce prywatności

   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/06/large_blue_triangle_02.png
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_07.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_08.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_02.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/home_experience_04.jpg
   https://centrumdna.pl/wp-content/uploads/2020/04/experience_02.png

   LIST OF ALLFrequently Asked Questions

   What products are cosmetics?

   Podcasting operational change management inside of workflows to establish a framework. Taking seamless key performance indicators offline to maximise the long tail. Keeping your eye on the ball while performing a deep dive on the start-up mentality to derive convergence on cross-platform integration.

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.

   Is animal testing legally required?

   Bring to the table win-win survival strategies to ensure proactive domination. At the end of the day, going forward, a new normal that has evolved from generation X is on the runway heading towards a streamlined cloud solution. User generated content in real-time will have multiple touchpoints for offshoring.

   What are the alternatives to testing?

   Leverage agile frameworks to provide a robust synopsis for high level overviews. Iterative approaches to corporate strategy foster collaborative thinking to further the overall value proposition. Organically grow the holistic world view of disruptive innovation via workplace diversity and empowerment.

   Where is animal testing safe?

   Collaboratively administrate empowered markets via plug-and-play networks. Dynamically procrastinate B2C users after installed base benefits. Dramatically visualize customer directed convergence without revolutionary ROI.