Badanie DNA – cena, przebieg, cel

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę, Jaka jest cena badania DNA, Czy w badaniach DNA są ukryte koszty, Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty

Badanie DNA wykonuje się najczęściej w celu ustalenia ojcostwa. Oprócz tego, czasami jest ono stosowane aby dowiedzieć się, czy nie ma wysokiego ryzyka przeniesienia chorób genetycznych na przyszłe potomstwo.

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?
Jaka jest cena badania DNA?
Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?
Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?

Badanie DNA może również pomóc w celach ustalenia tożsamości w różnego rodzaju sprawach kryminalnych lub podczas badania pokrewieństwa pomiędzy różnymi osobami. Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę? Oczywiście, że tak. Cena testu DNA uzależniona jest m.in. od celu jego wykonania, rodzaju (metody) oraz miejsca, w którym zostanie zlecone jego wykonanie.

Jaka jest cena badania DNA?

Na pytanie jaka jest cena badania DNA nie można udzielić precyzyjnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jaki wariant badania wybierzemy, czy uda nam się trafić na jakąś promocję, oraz od celu w jakim wykonujemy badanie. Przykładowo, za najpopularniejszy zestaw opierający się na badaniu wymazów, zapłacimy mniej więcej 70zł. Później dochodzą koszty analizy (czas oczekiwania na wyniki to na ogół około 5 dni roboczych), które zazwyczaj sięgają kilkuset złotych. W przypadku badań na ojcostwo, opierających się na analizie markerów (16 lub 24), ceny kształtują się zwykle w okolicy 500-800zł. Jeżeli zaś mówimy o testach dotyczących badań na różnego rodzaju choroby genetyczne, to koszty wahają się zazwyczaj w przedziale od 200 do nawet 1700zł, w zależności od choroby, którą chcemy sprawdzić.

Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?

W tym przypadku wszystko zależy od konkretnej oferty. W większości przypadków koszty są podane. Należy jednak uważać, ponieważ czasami początkowa (stosunkowo niska) cena, jest tylko częścią kosztów badania DNA, które będziemy musieli ponieść. Może się okazać, że cena dotyczyła np. tylko zestawu do zebrania materiału, a za analizę musimy dopłacić.

Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Jeżeli wykonujemy badania w renomowanej, sprawdzonej klinice, to nie powinniśmy ponieść żadnych dodatkowych kosztów. Osobą, z którą będziemy ustalać wszystkie szczegóły dotyczące badania, powinna podać nam całościowy koszt (najczęściej zestaw do pobrania materiału + analiza.)