Dlaczego warto wykonać badania na ustalenie ojcostwa?

Dlaczego warto wykonać badania na ustalenie ojcostwaBadanie na ustalenie ojcostwa wzbudza niemałe kontrowersje. Wiele osób uważa, że wyrządza ono krzywdę dziecku i całej rodzinie. Tymczasem często zdarza się tak, że to właśnie dzięki niemu zarówno ojciec jak i dziecko mogą żyć spokojnie. Mężczyzna, który nie ma pewności co do swojego biologicznego ojcostwa nie potrafi darzyć dziecka należytą miłością i otoczyć je opieką, na jaką to niewątpliwie zasługuje. Dlatego też w niektórych przypadkach badania na ojcostwo mogą rozwiązać skomplikowaną sytuację rodzinną i pomóc w budowaniu trwałych relacji.

Z doświadczenia laboratorium wynika, że większość wydawanych wyników, to wyniki potwierdzające ojcostwo. Mężczyźni otrzymujący taki rezultat całkowicie zmieniają swój stosunek zarówno do dziecka jak i jego matki. Przestają być oni wyłącznie płatnikami i zaczynają angażować się w życie swoich pociech.

Genetyczne badania na ustalenie ojcostwa – 100% pewności

Dlaczego warto wykonać badania na ustalenie ojcostwaGenetyczne badania na ojcostwo dają pewny i jednoznaczny wynik. Domniemanie ojcostwa np. na podstawie grup krwi poszczególnych członków rodziny może spowodować wiele nieporozumień. Należy mieć świadomość, że metoda ta nie jest wiarygodnym dowodem na brak pokrewieństwa pomiędzy dzieckiem a potencjalnym ojcem z uwagi na kilka kwestii. Po pierwsze rzadko dysponujemy aktualnymi wynikami badań w kierunku oznaczenia grup krwi. Zwykle w takiej sytuacji posiłkujemy się tymi, które wykonane zostały bezpośrednio po urodzeniu dziecka. W tym przypadku grupa krwi mogła ulec zmianie (grupę krwi dziecka ustala się po ukończeniu 2 roku życia, ponieważ dopiero wtedy dochodzi do pełnej ekspresji antygenów).

Po drugie nierzadko zdarzają się również pomyłki w samym oznaczeniu grup krwi. Nie bez powodu współcześnie jedynym dowodem respektowanym przez sądy w sprawach jest wynik genetycznego badania na ustalenie ojcostwa.

 

Więcej informacji:

 

.

powrót