Badania ojcostwa – praktyczne wiadomości związane z wykonaniem testu DNA

Czym jest test na ojcostwo i ile kosztuje badanie, Badania ojcostwa gdzie wykonać wiarygodne testy, Kto może zlecić wykonanie badania na ojcostwo, Co jest potrzebne do wykonania badania ojcostwa oraz jak się do niego przygotowaćOjciec, to w prawnym ujęciu osoba spokrewniona z dzieckiem, mająca wpływ na jego dorastanie i wychowanie. Ojcostwo można rozpatrywać w dwojaki sposób – jako ujęcie społeczne – osoba wychowująca i uczestnicząca w życiu dziecka, a także genetyczne – więzy krwi, bezpośrednie spłodzenie dziecka.

Nie zawsze jednak jasnym jest pochodzenie dziecka, a także jednoznaczne ustalenie jego biologicznego ojca. W sytuacjach niejasności najbardziej wierzytelnym testem jest wykonanie badania na ojcostwo.

Czym jest test na ojcostwo i ile kosztuje badanie?
Badania ojcostwa – gdzie wykonać wiarygodne testy?
Kto może zlecić wykonanie badania na ojcostwo?
Co jest potrzebne do wykonania badania ojcostwa oraz jak się do niego przygotować?

Czym jest test na ojcostwo i ile kosztuje badanie?

Badania ojcostwa to testy genetyczne, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie, ustalenie i potwierdzenie lub zaprzeczenie pokrewieństwa genetycznego między ojcem a dzieckiem. W obecnych czasach testy na ojcostwo, są najpopularniejszą metodą sprawdzającą więzy krwi. Koszt badania ojcostwa zależny jest od wielu czynników a wśród nich należy zwrócić uwagę na: rodzaj badania – kobieta w ciąży, badanie niemowlaka lub narodzonego dziecka, badania prywatne, sądowe, metoda wykonywanych badań. Testy wykonywane innowacyjnymi technikami, zapewniającymi lepszą skuteczność i wyższą wiarygodność, mogą wyróżniać się także większymi kosztami. Cena badania uzależniona jest również bezpośrednio od wybranego laboratorium i kształtuje się w obszarze 500 zł (często jest to początkowa cena) – 2000 zł – pełne testy 24 markerów – po testy kobiet w ciąży – koszt około 5000 zł.

Badania ojcostwa – gdzie wykonać wiarygodne testy?

Testy na pokrewieństwo należy wykonywać w profesjonalnych i specjalistycznych laboratoriach, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i fachowy sprzęt do wykonywania tego rodzaju badań. Badania genetyczne muszą być wykonywane przez doświadczoną i wyspecjalizowaną kadrę, a jakość ich musi być nieskazitelna i wiarygodna.

Kto może zlecić wykonanie badania na ojcostwo?

Badania ojcostwa, to niejednokrotnie sytuacja przymusowa. W sprawach orzecznictwa rodzicielstwa, w przypadku choroby genetycznej dziecka lub możliwości poprawy jego zdrowia, poprzez wykonanie przeszczepu lub zabiegów genetycznych, często wymuszone jest uzyskanie potwierdzenia lub zaprzeczenia pokrewieństwa. W sytuacjach prawnych, wykonanie badania ojcostwa zaleca sąd lub wykonywane jest ono na zlecenie osoby prawnej. W innych przypadkach każda pełnoletnia osoba może zlecić i wykonać test na ojcostwo.

Co jest potrzebne do wykonania badania ojcostwa oraz jak się do niego przygotować?

Badania ojcostwa wykonywane są na różnych poziomach, jak również wieloma metodami i technikami. Jedną z metod jest pobranie materiału genetycznego z wymazu śliny. W tym przypadku należy pobrać materiał z wewnętrznej strony policzka osób badanych. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy dostarczyć materiał genetyczny w postaci włosów z cebulkami, plamy krwi, wydzieliny biologicznej lub innych mikrośladów posiadających materiał genetyczny. W przypadku ciąży i natychmiastowego ustalenia ojcostwa, test wykonywany jest na podstawie pobranej krwi.

Badania można wykonać dyskretnie – zamawiając zestaw do testu i wysyłając do wybranego laboratorium, jak również zgłaszając się osobiście do placówki przeprowadzającej badania.