Badania ojcostwa – praktyczne wiadomości związane z wykonaniem testu DNA

Czym jest test na ojcostwo i ile kosztuje badanie, Badania ojcostwa gdzie wykonać wiarygodne testy, Kto może zlecić wykonanie badania na ojcostwo, Co jest potrzebne do wykonania badania ojcostwa oraz jak się do niego przygotowaćOjciec, to w prawnym ujęciu osoba spokrewniona z dzieckiem, mająca wpływ na jego dorastanie i wychowanie. Ojcostwo można rozpatrywać w dwojaki sposób – jako ujęcie społeczne – osoba wychowująca i uczestnicząca w życiu dziecka, a także genetyczne – więzy krwi, bezpośrednie spłodzenie dziecka.

Nie zawsze jednak jasnym jest pochodzenie dziecka, a także jednoznaczne ustalenie jego biologicznego ojca. W sytuacjach niejasności najbardziej wierzytelnym testem jest wykonanie badania na ojcostwo.

Czym jest test na ojcostwo i ile kosztuje badanie?
Badania ojcostwa – gdzie wykonać wiarygodne testy?
Kto może zlecić wykonanie badania na ojcostwo?
Co jest potrzebne do wykonania badania ojcostwa oraz jak się do niego przygotować?

Czym jest test na ojcostwo i ile kosztuje badanie?

Badania ojcostwa to testy genetyczne, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie, ustalenie i potwierdzenie lub zaprzeczenie pokrewieństwa genetycznego między ojcem a dzieckiem. W obecnych czasach testy na ojcostwo, są najpopularniejszą metodą sprawdzającą więzy krwi. Koszt badania ojcostwa zależny jest od wielu czynników a wśród nich należy zwrócić uwagę na: rodzaj badania – kobieta w ciąży, badanie niemowlaka lub narodzonego dziecka, badania prywatne, sądowe, metoda wykonywanych badań. Testy wykonywane innowacyjnymi technikami, zapewniającymi lepszą skuteczność i wyższą wiarygodność, mogą wyróżniać się także większymi kosztami. Cena badania DNA uzależniona jest również bezpośrednio od wybranego laboratorium i kształtuje się w obszarze 500 zł (często jest to początkowa cena) – 2000 zł – pełne testy 24 markerów – po testy kobiet w ciąży – koszt około 7000 zł.

Badania ojcostwa – gdzie wykonać wiarygodne testy?

Testy na pokrewieństwo należy wykonywać w profesjonalnych i specjalistycznych laboratoriach, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i fachowy sprzęt do wykonywania tego rodzaju badań. Badania genetyczne muszą być wykonywane przez doświadczoną i wyspecjalizowaną kadrę, a jakość ich musi być nieskazitelna i wiarygodna.

Kto może zlecić wykonanie badania na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo, to niejednokrotnie sytuacja przymusowa. W sprawach orzecznictwa rodzicielstwa, w przypadku choroby genetycznej dziecka lub możliwości poprawy jego zdrowia, poprzez wykonanie przeszczepu lub zabiegów genetycznych, często wymuszone jest uzyskanie potwierdzenia lub zaprzeczenia pokrewieństwa. W sytuacjach prawnych, wykonanie badania ojcostwa zaleca sąd lub wykonywane jest ono na zlecenie osoby prawnej. W innych przypadkach każda pełnoletnia osoba może zlecić i wykonać test DNA na ojcostwo.

Co jest potrzebne do wykonania badania ojcostwa oraz jak się do niego przygotować?

Badania genetyczne na ojcostwo wykonywane są na różnych poziomach, jak również wieloma metodami i technikami. Jedną z metod jest pobranie materiału genetycznego z wymazu śliny. W tym przypadku należy pobrać materiał z wewnętrznej strony policzka osób badanych. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy dostarczyć materiał genetyczny w postaci włosów z cebulkami, plamy krwi, wydzieliny biologicznej lub innych mikrośladów posiadających materiał genetyczny. W przypadku ciąży i natychmiastowego ustalenia ojcostwa, test wykonywany jest na podstawie pobranej krwi.

Badania DNA można wykonać dyskretnie – zamawiając zestaw do testu DNA i wysyłając do wybranego laboratorium, jak również zgłaszając się osobiście do placówki przeprowadzającej badania.